Tayland’a Ne Zaman Gitmeli?

Tayland’ın çoğu bölgesinde üç ana mevsim vardır: yağışlı, muson mevsimi olan Mayıs-Ekim arası; serin Kasım-Şubat arası ve sıcak Mart-Mayıs arası. Körfez kıyısının iklimi biraz farklıdır ve Güneybatı Musonları’ndan daha az etkilenir ancak Kasım ayında oldukça fazla yağış alır.

Tayland’da Ekim-Nisan arası turistlerin en çok tercih ettiği sezondur. Yaz aylarında hava yağışlı ve sıcakken bu aylarda kuru ve sıcak bir havası vardır. Bu sezonun dışında giderseniz turlar ve oteller daha uygun fiyatlı olacaktır. Ne zaman gidilir derseniz gezinizi ilginç festivallerin ve resmi tatil günlerinin denk geldiği Ekim, Kasım ve Nisan aylarında planlamayı tercih edebilirsiniz.

Tayland Festivalleri

Tayland’da hemen hemen tüm festivallerin dini bir yönü vardır. Festivaller çoğunlukla antik ayinler, kostümlü geçit törenleri, tiyatro oyunlarıyla renklenir ve Brahmin’in onuruna düzenlenir. Budist kutlamalar genellikle yerel tapınaklarda, duygulu bir atmosfer altında yapılır. Kutlama zamanlarında seyyar yiyecek tezgahları kurulur, Tayland yemek kültürü sergilenir; geçici sahneler kurulur, halk tiyatrosu oynanır, şarkılar söylenir ve güzellik yarışmaları düzenlenir. Tayland’da Çin Yeni yılı, Phanom O Phanom, Mum Festivali, Fil Festivali, İpek Festivali ve Songkhran günleriyle 1 Mayıs İsçi Bayramı ve 11 Aralık Anayasa Günü resmi tatildir.

Çin Yeni Yılı (Ocak ortası ve Şubat arasında 3 gün) Nakhon Sawan’da ejderhalar ve aslan dansçılarının geçit törenleri, opera gösterileri, uluslararası dans yarışmaları, havai fişek gösterisi ile kutlanır. Ayrıca Chinatown, Bangkok, Phuket gibi yerlerde de yerel olarak kutlanır. Resmi tatildir.

Çiçek Festivali (Şubat’ın ilk haftasonu): Chiang Mai’de devasa çiçek heykellerin sokaklar boyunca dizilmesiyle kutlanır.

Phanom O Phanom (Şubat): Binlerce kişi Buda’nın kalıntılarını barındıran Isaan’daki kutsal tapınağı ziyaret eder.

Poy Sang Long Mae (Nisan): Hong Son ve Chiang Mai’de genç Taylandlı erkekler sokaklara çiçekli başlıklar ve şenlik kıyafetleriyle çıkar, geçit töreni yaparlar.

Songkhran (13-15 Nisan): Ulusal festivallerden en heyecan verici olan Tayland Yeni Yılı’nın kutlandığı festivalde büyük su savaşları ve güzellik yarışmaları yapılır. Resmi tatildir.

Visakho Puja (Mayıs): Buda’nın doğumunu, aydınlanışını ve ölümünü anmak için insanların tapınaklarda toplandığı, Budistlerin en kutsal günüdür. Turistlerin en çok ilgi gösterdiği bölümü tapınak etrafında mumlarla yapılan geçit törenidir.

Mum Festivali (Temmuz dolunayda üç gün) Asahna Puja’da Buda’nın ilk vaazının başlangıcını temsil eden günde ülke çapında kutlamalar yapılır. Festival muazzam mum heykelleriyle kutlanır.

Fil Festivali (Kasım’ın üçüncü haftasonu): Surin’de200 kadar fil takım oyunları oynar, görevleri yerine getirir ve savaş kıyafetleriyle geçit töreni yapar.

İpek Festivali (29 Kasım-10 Aralık): Eyalet çevresindeki dokumacılar ipek kumaşlarını ve elbiselerini satmak için Khon Kaen’e gelirler.  Resmi tatildir.

Yılbaşı Gecesi (31 Aralık): Bütün ülkede havai fişeklerle yeni yıl karşılanır. Başlıca Tayland yemekleri satan standlar kurulur, güzellik yarışmaları ve açık hava konserleri düzenlenir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here