Kiev Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri ve tarihi ile Kiev Avrupa’nın etkileyici şehirlerinden birisidir. Kent doğa ve tarih severler için özellikle bulunmaz farklı deneyimler sunar. Şehirde bulunan başka yerde hiç görmediğiniz Tuvalet Müzesi koleksiyonu ile sizi çok etkileyecektir. Yeşil ve tarihin uyumunu şehir turunuzda keşfedebilir özellikle Parkovi Köprüsü’nden yürüyerek şehrin kalabalığından kaçıp adada dinlenebilirsiniz. Daha bunun gibi nice güzellikleri ile Ukrayna’nın başkenti bu güzel şehir sizleri bekliyor.

Tuvalet Tarihi Müzesi

Her çeşit müzeyi kesinlikle duymuş olmalısınız yalnız bu müze koleksiyonları açısından diğer müzelerden biraz farklıdır. Tuvalet Tarihi Müzesi ziyaret edeceğiniz en eşsiz aynı zamanda en garip müzelerden biridir. Müze tarih boyunca tuvaletlerin gelişimini ve süreç içerisinde değişimini görmenize imkan veriyor. Müze mekansal ve koleksiyon açısından çok büyük bir biçimde tasarlanmış. İnsanlar farklı şeyler yapmaktan zevk alır. Burası tam olarak yeni ve değişik şeyler görülebilecek bir merkez olarak tasarlanmış. Müze ortaya koyduğu farklılıkla ziyaretçilerinin zevk almasını garanti ediyor. Hiçbir yerde görmediğiniz koleksiyonu ile müze ziyaretçilerini bekliyor.

Gryshko Ulusal Botanik Parkı

Gryshko Ulusal Botanik Bahçesi Doğu Avrupa’nın en büyük botanik bahçelerinden biridir. Alan 1936 yılında kurulmuş ve bahçeler 120 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Gryshko Botanik Bahçesi’nde 10 binden fazla farklı çiçek, ağaç ve bitki çeşidini bulabilirsiniz. Buradaki bitkiler yalnızca Doğu Avrupa ve Ukrayna’da yetişenlerden oluşmamış. Aynı zamanda bahçenin bitki koleksiyonunu tüm dünyada yetişen bitkiler oluşturuyor. Yoğun Kiev atmosferinden sıyrılarak bir mola verin ve şehrin en rahatlatıcı alanı olan Gryshko Ulusal Botanik Parkı’nı kesinlikle ziyaret edin.

Ukrayna Merkez Bankası

Kiev’de bulunan muhteşem ve en ilginç binalardan biri olan Ukrayna Merkez Bankası merkez binası Kiev’de bulunmaktadır. Bu muhteşem bina 18. yüzyılda inşa edilmiş. Ve yıllar içerisinde binanın sahipleri değişmiş. Yerel bir mimar tarafından yapılmış olan banka binası 19. Yüzyılda gerçekleştirilen yenilemenin ardından farklı bir mekana dönüşmüş. Bina özellikle 1905 yılında ve daha sonra 1930’lu yıllarda aktif olarak kullanılmış. Günümüzde Ukrayna Merkez Bankası binası Kiev’deki en ilginç binalardan birini oluşturur. Binanın en iyi manzarasını seyretmek isterseniz gece saatinde ışıklandırması ile izlemeniz en iyi tercih olacaktır. Yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çeken yapı gelen ziyaretçilerine farklı bir deneyim yaşatmaktadır.

Ebediyet Zafer Parkı

Kiev’deki en ilginç yerlerden biri de Ebediyet Zafer Parkı’dır. Mekan çoğunlukla milli duygular ile inşa edildiği için yerliler için önem arz eder. Bu sebeple birçok uluslararası turist bu anıt parkı ziyaret etmiyor. Yine de son yıllarda popülerliği iyice arttığı için park birçok yabancı turiste de ev sahipliği yapıyor. Park 2. Dünya Savaşı askerlerine saygı göstergesi olarak inşa edilmiş.  Bu park kompleksinin en önemli cazibe merkezi 20 metreden uzun olan Glory Obelisk’tir. Harika anıtların kahramanca yazılmış tarihle birleşimi sadece tarih hayranlarını değil aynı zamanda her turisti etkileyebilir. Ukrayna’nın başkenti olan Kiev ziyaretinizde  Ebediyet Zafer Parkı’na da yer vermeyi sakın unutmayın.

Shevchenko Parkı

Shevchenko Parkı Kiev özelinde Ukrayna’nın gerçekten ilginç yerlerinden biridir. Yer ünlü Kiev Üniversitesi’nin hemen yanında bulunmaktadır. Shevchenko Parkı dinlenmek için mükemmel bir yer olarak tasarlanmış. Parkın ortasında şehrin en ilginç heykellerinden birini görebilirsiniz. Taras Shevchenko heykeli Kiev’in sembollerinden biridir. Zaman içerisinde Shevchenko Parkı Kiev vatandaşlarının favori yerlerinden biri haline gelmiş. Alan kesinlikle uluslararası turistlerden daha fazla ilgi görüyor. Siz de Kiev ziyaretinizde bu doğal alana yer vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Aslan Kalp Kalesi 

Kiev’de gotik stil tarzda inşa edilmiş olan kale Ukrayna’nın başkentindeki en ilginç ve en farklı binalardan biridir. Kalenin adı, Aivengo romanından bir karakter olan Kral Richard “Aslan Kalbi” ismi ile de anılmaktadır. Ünlü Andreevska Kilisesi’nden çok yakın olan kaleye kolayca ulaşabilirsiniz. Şu anda kale esasen alanda çekilmiş çok sayıda eski fotoğrafı ve diğer eşyaları görebileceğiniz bir müze gibi iş görüyor. Bu kaleyi diğer yapılardan ayıran en önemli farkı ise Gotik tarz bir mimari eser olması oluşturuyor. Bu farklı eserle birlikte bünyesinde barındırdığı koleksiyonu görmek ve tarihte yolculuk yapmak için kale kesinlikle Kiev’de görülmesi gereken yapılardandır.

Ukrayna Milli Operası

Ukrayna Ulusal Opera ya da sadece Kiev Operası olarak bilinen yapı 19. yüzyılda daha özel olarak 1867’de inşa edilmiştir. Tıpkı Kiev’deki birçok önemli tesis gibi opera da ünlü Taras Shevchenko’nun adını taşıyor. Kiev Operası aslında 1901’de açılmış. Şu anda istediğiniz zaman mekanı ziyaret edebilir ve muhteşem manzarası ve sunduğu imkanlardan faydalanarak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Eğer opera ile ilgileniyorsanız ve şanslıysanız Kiev Opera şovlarından birine bir bilet satın alabilirsiniz. Operada yaşayacağınız güzel dakikalar Kiev’de sizi bekliyor.

Parkovi Köprüsü- Yayalar Köprüsü

Parkovi Köprüsü Kiev’de bulunan en büyük köprülerden biridir. Genel olarak köprüler turistler arasında çok popüler olan cazibe merkezleri değillerdir. Ancak Parkovi Köprüsü ziyaretçilerine kesinlikle ilginç manzaralar sunabilir. Köprü 1957 yılında inşa edilmiş olup 400 metre uzunluğundadır. Yapının en önemli ilginç özelliğini ise Kiev’in ana bölümünü Trukhaniv Adası’nın park alanına bağlaması oluşturur. Ayrıca köprü esas olarak yaya kullanımı için geliştirilmiş olup güzel, dinlendirici yürüyüşler için tasarlanmış. Köprünün bir diğer adı da Yayalar Köprüsü’dür. Prakovy köprüsü ve Trukhaniv Adası çevresinde rahatlatıcı bir yürüyüşe çıkabilir ve Kiev’in meşgul yaşam biçiminden kurtularak keyigli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Aziz Nicholas Katedrali- Roma Katolik Katedrali

Kiev’de bulunan Aziz Nicholas Katedrali Doğu Avrupa’da inşa edilmiş olan en güzel Roma Katolik Katedrali’dir. Bu inanılmaz katedral 19. yüzyılın başında inşa edilerek hizmete açılmış. Çoğunluğunu Ortodoks Hıristiyanların oluşturduğu bir ülkede Roma Katolik mezhebinin bir katedralini görmek gerçekten ilginçtir. Bu durum şehrin hoş görüsünü de yansıtmaktadır. Katedralin bazı kısımları 60 metre yüksekliğindedir. Bu yapı tarzı tesisin gerçekten ihtişamına ihtişam katmıştır. Ukrayna’nın başkentini ziyaret ettiğinizde bu Roma Katolik Katedrali’ni ziyaret etmeyi kesinlikle unutmamalısınız.

Kiev Eski Rus İmparatorluğu Kalesi

Kale Kiev’de bulunan ilgi çekici ve henüz çok popüler olmayan güzel turistik alanlarının başında gelir. Başlangıçta kale Rus İmparatorluğu’nun hizmetinde bulunuyordu. Kiev Kalesi kompleksi aslında şehrin farklı yerlerinde birkaç ayrı bölüme sahiptir. Yalnız kalenin bu parçalarından en büyük ve ilginç yapısı şu anda bir müze olarak faaliyet göstermektedir. Kiev ziyaretiniz sırasında Hospitalna Caddesi’nde bulunan kaleyi kolayca ziyaret edebilirsiniz. Özellikle tarih ilginiz var ise kale sizin için kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birini oluşturur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here