Ukrayna Gezilecek Noktalar Nelerdir

Hala büyük oranda keşfedilmemiş olan Ukrayna Avrupa’nın en özgün seyahat sınırlarını çizmesinin yanı sıra renkli ve zengin bir geleneğe, sıcakkanlı insanlara ev sahipliği yapan bir coğrafyadır. Ukrayna yüz ölçümü ile tamamı Avrupa’da yer alan en geniş ülkedir ve dolayısıyla sınırlarına sayısız çeşitliliği de dahil etmektedir. Birkaç gün içinde Karpatlar çevresine tırmanarak Hutsul şenliklerine katılma fırsatını yakalayabilir, Doğu Avrupa’nın en iyi kahvelerini Lviv’de yudumladıktan sonra Odesa sahilinde düzenlenen partilerde unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. Birçok çeşitliliği barındıran tabiatıyla Ukrayna, Karpatlar’da dağ bisikletçiliği ve tepe yürüyüşlerinden Tuna Deltası’nda kuş gözlemciliğine, Kiev’deki Dnipro boyunca düzenlenen bisiklet turlarından Karadeniz’de su sporlarına kadar geniş bir açık hava etkinliği yelpazesine sahiptir. Ancak tepelerde veya dalgalarda kalori yakma fikri size uzak kalıyorsa ülkenin engin ormanlarını dolaşırken çilek ve mantar arayışına çıkabilir, menderes kenarında piknik yapabilirsiniz. Lviv’in Gotik kiliseleri ve Kyiv’in Stalinist cephelerinin yanı sıra güney Ukrayna’da bulunan Yahudi kültürüne ait kalıntılar ya da çok katlı Sovyet binaları mutlaka keşfedilmesi gereken noktalar olarak seyahat planınızda yer almalıdır.

Kiev Görülecek Yerler

Ukrayna’nın başkentliğini yapan Kiev şehir parkları, müzeleri ve diğer güzellikleri ile ziyaretçilerini bekliyor. Şehir ülkenin birçok şehrinden kalabalık bir nüfusa sahiptir. Özellikle Avrupa ülkeleri arasında birçok turistin ilgisini çeken kent doğal güzellikleri ile de yoğunluğundan kaçıp dinlenebileceğiniz parkları ile sizi büyüleyecektir.

Shevchenko Parkı

reksik004

Şehirde bulunan Shevchenko Parkı, Ebediyet Zafer Parkı ve Gryshko Ulusal Botanik Parkı’nda keyifli dakikalar geçirip doğal ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Tarih severler için de Kiev ziyaretçilerine vazgeçilmez alanlar sunar.

Kiev Eski Rus İmparatorluğu Kalesi

wikimedia

Kiev Eski Rus İmparatorluğu Kalesi’ni ziyaret edebilir güzel manzaralar eşliğinde tarihte geçmişe güzel bir yolculuk yapabilirsiniz.

Kiev Kalesi

Andrew Milligan sumo

Özellikle tarih ve dini turizm severler için şehir Kiev Kalesi ve Aziz Nicholas Katedrali ile gezilerini daha anlamlı hale getirecektir.

Tuvalet Müzesi

egkralick

Ayrıca dünyada hiçbir yerde görmediğiniz Tuvalet Müzesi de şehirde sizi bekliyor. Daha fazla Kiev hakkında bilgi için tıklayabilirsiniz.

Kharkiv Görülecek Yerler

Ukrayna’nın tarihi şehirlerinden biri olan Kharkiv doğal güzellikleri ve ticarete elverişli konumu ile kısa zamanda köyden şehre dönüşmüştür. Şehirde mevsim ve hava durumuna bağlı kalmadan ziyaretlerde bulunabilirsiniz.

Pokrovsky Katedrali

takazart

Pokrovsky Katedrali geçirdiği tarihi süreçleri ve restore çalışmaları ile görülmeye değer yerler arasındadır.

Kharkiv Sinagogu

pxhere

Avrupa’da bulunan en büyük sinagoglardan biri kabul edilen Kharkiv Sinagogu uzun yıllar birçok uluslararası kuruluşa ev sahipliği yapması bakımından önemli bir yere sahiptir. Şehirde bulunan yapılar arasında Devlet Sanayi Odası özgün ve ilginç mimari tarzı ile dikkatleri üzerine toplar.

Assumption Katedrali

dagaevforever

Kharkiv şehir merkezinde bulunan en yüksek bina Assumption Katedrali muhteşem manzarası ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Skovorodynivka Köyü ve yaşanmışlıkları barındıran Müzesi ile farklı bir geçmişe sahiptir. Havası ile ismini aldığı kişinin kızını iyileştiren Natalivka Köyü gelişmiş yerler arasındadır. Ukrayna ziyaretinizde çeşitli efsanelerin ve farklı hikayelerin yer aldığı Kharkiv şehrini de mutlaka ziyaret edin. Kharkiv hakkında daha fazlası için

Zaporijya Görülecek Yerler

Zaporijya şehri özellikle Kazak tarihi açısından çok önemlidir.

Kazak Müzesi

Kazak tarihi ile ilgili olan koleksiyonlarının sergilendiği Kazak Müzesi kurulmuş. Şehirde Kazaklar o kadar yer edinmiş ki At Binme Tiyatrosu’nda da yerel Kazak kıyafetleri giyen aktörler gösteriler yapar. Şehirde Kazak Müzesi de taş devrinden 20. Yüzyıla kadar olan süredeki koleksiyonların sergilendiği bir kültür merkezi olarak hizmet etmekte.

Şehir Parkı

maxpixel

Şehrin Zaporijya Botanik Bahçesi, Şehir Parkı ve Zaporijya Meşesi gibi alanlarla şehrin doğal ortamı zenginleştirilmiş. Bu alanlarda değişik bitki türlerini görebilir, ağaç gölgeleri altında keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz. Kent doğası, tarihi ve kültürü ile ziyaretçilerini bekliyor. Zaporijya şehri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here