Ukrayna Hakkında Önemli Bilgiler

 • Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna Polonya ve Romanya’nın arasında Karadeniz’e sınırını çizerken batıda Moldova’yla, doğuda ise Rusya ile komşudur ve başkenti Kiev’dir.
 • Karasal ılıman iklimin hakim olduğu ülkede Akdeniz iklimi sadece Güney Kırım kıyılarında görülmektedir. Yağışlar düzensiz bir dağılıma sahip olurken batı ve kuzey bölgelerde en yüksek seviyeye ulaşmakta, doğu ve güneydoğu bölgelerinde ise azalmaktadır. Kış mevsiminde sıcaklıkların Karadeniz’den iç kısımlara doğru gidildikçe azalmasının yanı sıra yaz mevsimleri ülkenin büyük bir kesiminde oldukça sıcaktır. Dolayısıyla seyahatinizi planlarken iklim koşullarını göz önünde bulundurmanızda fayda var. Şehirlerde konaklamayı ve genellikle otobüsle seyahat yapmayı planlıyorsanız aşırı sıcak yaz aylarını tercih etmemeniz özellikle tavsiye edilmektedir.
 • Nüfusu yaklaşık 45 milyon olan ülkede popülasyonun yaklaşık %75’i etnik Ukraynalılardan oluşmaktadır ve Ukraynalılar Slav kökenli bir toplum olarak bilinmektedir. Ayrıca ülkedeki en büyük azınlık grubunu %20 ile Ruslar meydana getirirken, Bulgarlar, Polonyalılar, Macarlar, Kırım Tatarları, ve Romanyalılar da halkın belli bir kısmını oluşturmaktadırlar.
 • Ukraynada’ki nüfusun yaklaşık %40’ı kendisini ateist olarak nitelendirir. 537’lik bir kesim ise ülkede hakim olan üç büyük Ortodoks mezhebinden birine mensup olurken, sayılarında gün geçtikçe önemli artışların meydana geldiği Yahudi, Protestan ve Müslüman kesimler de mevcuttur.
 • Ukrayna’nın resmi para birimi Grivna’dır. Avro, Amerikan Doları, Rus Rublesi ve İngiliz Sterlini gibi dövizlerin mübadelesi ülke çapında oldukça yaygındır ve genellikle döviz kurları oldukça adil bir oranda belirlenmektedir. Ancak Kiev’deki oranların diğer şehirlere nazaran daha yüksek olduğunu aklınızda tutmakta fayda vardır. Ayrıca Ukrayna’da herhangi bir bankada da döviz bozdurmanız mümkün olabilmektedir. Yüz yüze ödeme yaparken yaygın şekilde kabul gören Avro veya ABD Doları’nı kullanabilir hatta resmi döviz bürolarından çok daha uygun oranlar elde edebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta ülkede döviz ile ödemenin yasal olmamasıdır. Dolayısıyla paranızı Grivna’ya dönüştürerek harcama yapmanız seyahatiniz boyunca sıkıntı yaşamanızı en aza indirgeyecektir. Ukrayna’daki en büyük ATM sağlayıcısı PrivatBank olarak bilinmektedir. Bununla birlikte tabancı bir banka kartı kullanmanız durumunda banka para çekme miktarının %4’ü oranında bir kesinti ücreti talep edebilmektedir. Uzun soluklu bir seyahat planlıyorsanız PrivatBank’ta bir hesap açtırmanız özellikle tavsiye edilmektedir. VISA ya da MasterCard’ınıza internet bankacılığı üzerinden yalnızca %2’lik bir havale ücret kesintisi karşılığında para transferi yapabilecek olmanız da hatırlatılması gereken bir diğer noktadır.

Ukrayna Hakkında Diğer Bilgiler

 • Ukraynalılar günlük yaşamın genellikle öngörülemez ve istikrarsız olduğu, dolayısıyla sürekli değişen kurallara ve kanunlara uymayı öğrendikleri bir ülkede yaşamaktadırlar. Rus Ortodoks Kilisesinin etkileri ve çalkantılı ekonomik dönemlerin yanı sıra istikrarsız hükümetlerden ve olumsuz iklim koşullarından etkilenen Ukrayna’nın geçmişi hayata yönelik oldukça kaderci bir yaklaşım üretmektedir.
 • Ukraynalılar son derece cömert ve misafirperver bir halk olarak bilinmektedir. Tüm sosyal etkinliklerde yiyecek sunumlarının yanı sıra ziyaretçilere her zaman içecek ikramı da yapılır. Misafirlerine ikramda bulunmamak ve önlerinde yemek yemek kabalık olarak nitelendirilir.
 • Ukrayna halkı kimi zaman garip gaflarda bulunabilen yabancı ziyaretçilere karşı oldukça hoşgörülüdür. Ancak seyahatiniz esnasında utanç duymanızı engelleyebilecek birkaç püf noktayı da hatırlatmakta fayda vardır:
 • Bir Ukraynalının evine misafirliğe gittiğinizde ayakkabılarınızı mutlaka çıkarmanız gerekmektedir. Gerekirse size ev terliği bile sunulacaktır. Ayrıca davet edildiğinizde ev sahibine bir kek, çiçek ya da bir şişe yerli likör hediye etmeniz sizi onların gözünde çok daha nazik bir insan yapacaktır. Ancak belirtmek gerekir ki buket hediye etmeyi düşünüyorsanız çiçek sayısının mutlaka tek rakamlardan oluşmasına ve renklerinin sarı olmamasına özen göstermeyi unutmamalısınız.
 • Tipik bir karşılaşma selamı samimi bir el sıkışması, göz teması kurma ve adınızı tekrarlamanızla gerçekleştirilir. Sıcakkanlı insanlar olarak bilinen Ukraynalılar birbirlerine selam vermekten kaçınmazlar. Dolayısıyla ortama ayak uydurmak için siz de samimi bir şekilde el sıkışırken mutlaka göz teması kurmalısınız.
 • Toplu taşıma araçlarında çocuklu yolculara yer vermeyi de unutmamalısınız.
 • Ukrayna’nın sizin için ne kadar ucuz olduğunu sürekli olarak beyan etmekten kaçınmalısınız. Çünkü çoğu yerli halk için sizin bu fikrinizin gerçeklik payı bulunmamaktadır.
 • Son olarak Rusya’yla yapılan savaş ve Kırım’ın işgali hakkında yabancılarla konuşmamanız özellikle tavsiye edilmektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here