Ukrayna’da Gece Hayatı

Gece hayatına ilginiz olsun ya da olmasın Ukrayna gece kulüpleri susuzluğunuzu gidermede ve sınırsız bir eğlence deneyimi yaşamanız konusunda oldukça tatmin edicidir. Berlin veya Londra’daki gibi devasa dans salonları mevcut olmasa da yerel işletmelerde birkaç dans pisti, chill-out alanı ve bar bulunur. Bu nedenle işletmelerin felsefesi genelde dans etmek üzerine olurken hedef kitleleri içki ve dans ile iyi vakit geçirmek isteyen ziyaretçiler olmaktadır. Her kulüp kendi tasarım ve hizmet anlayışıyla ayırt edilmek için elinden geleni yapar; bu nedenle Ukrayna’da gerçekten orijinal fikirlerin tadını çıkarabilmeniz mümkündür.

Kiev gece eğlence sektörünün tartışmasız lideri olarak bilinmektedir. Ancak yaz ayları boyunca gece hayatı sermayesi daha çok Odesa’ya akmaktadır. Öyle ki burada bulunan açık hava kulüpleri artık efsane haline gelmiştir ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Gece kulüplerini sınıflandırmak gerekirse ilk olarak düşük bütçeli kulüpleri belirtmekte fayda vardır. Daha çok orta sınıf bölgelerde ya da üniversite kampüslerinin yakınında bulunan bu kulüpler çoğunlukla 16-25 yaş arasındaki müşterilere hitap etmekte ve çağdaş elektronik müzik trendlerine odaklanmaktadır. Giriş ücreti kadınlar için 50 Uah, erkekler için en fazla 80 uah olarak belirlenmiştir ve haftanın bazı günleri kadın ziyaretçiler için giriş ücretsizdir.

Tercih edebileceğiniz diğer kulüpler ise daha çok büyük şehirlerde hizmet veren orta seviyedeki gece kulüpleri olmaktadır. Müşteri profili ise 18 yaşındaki öğrencilerden 40 yaşında orta düzey yöneticilere kadar çeşitlilik göstermektedir. Bu geniş yelpazenin sebebi 80’li yılların hit müziklerinin yanı sıra çağdaş elektronik müzik tarzının da mekanlarda egemen olmasıdır. Giriş ücreti kadınlar için 80-90 Uah ve erkekler için 120 Uah kadardır ve haftanın bazı günlerinde özellikle yoğunluğun en az olduğu zamanlarda bayanlar için giriş ücretsiz olabilmektedir. Düşük bütçeli kulüplere benzer şekilde bu kategorideki kuruluşlarda da hırsızlık olaylarının gerçekleşmesi olasıdır ve agresif güvenliklerle karşılaşmanız oldukça mümkündür.

Son olarak ancak kısıtlı bir harcama planınız yoksa gidebileceğiniz üst seviye kulüpler bu sınıflandırmada yer almaktadır. Sıkı bir giriş kontrolü uygulanan bu kulüplerde şov dünyasının tanınmış simalarının yanı sıra politikacıları da görmeniz mümkündür. Üst seviye olarak tanımlanan işletmeler genellikle şehir merkezlerine konumlandırılmıştır ve yatırımcılar dekorasyona, yaratıcı fikirlere özellikle önem vermektedir. Bu mekanlar Ukrayna gece hayatında karşılaşabileceğiniz en görkemli eğlence merkezleri olarak ün salmaktadırlar ve özellikle her detayın incelikle düşünüldüğü ortamlarda sınırsız eğlence arayanlar için ideal kulüplerdir. Konukların ödeyeceği hesap miktarı dolayısıyla giriş ücretleri bu tarz kulüplerde önemli bir ölçüt değildir. Kadın müşteriler sıkı bir giriş kontrolünden geçmeleri halinde genellikle giriş ücreti ödememektedirler. Ancak erkek müşteriler giriş için en az 200 Uah’ı gözden çıkarmalıdır.

Ukrayna’da gece kulüperi genellikle akşam 11’den sabah 4-6 saatleri arasında hizmet vermektedir. Para harcama konusunda kısıtlı bir seyahat planınız varsa özellikle kulübe gitmeden önce yemek yemeniz tavsiye edilmektedir. Kulüplerin mutfakları özensiz bir şekilde çalışmasına karşın oldukça yüksek fiyatlı ürünler sunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here