Ukrayna’da Yeme-İçme

Ukrayna yemek kültürü Rus, Avrupa ve Kafkas yemeklerinin doyurucu bir karşımı olarak karşınıza çıkmaktadır ve çoğu mönüde yöresel yemekleri keşfetmeniz mümkün olmaktadır. Ukraynalıların Avrupa standartlarını talep etmeleri sonucunda mutfağın kalitesi son yıllarda oldukça hızlı bir şekilde gelişmiştir. Fiyatların yükselmeye başlamasına karşın dışarıda yemek yemek yabancı ziyaretçiler için hala oldukça ekonomiktir. Birbirinden lezzetli ve farklı yemekleri tatmak isteyen ziyaretçiler Ukrayna’nın alternatifsiz gurme başkenti olarak bilinen Lviv’e mutlaka uğramalı ve burada bulunan Avrupa tarzı restoranlarda sunulan yerel mutfağı keşfetmelidir. Başlıca Ukrayna yemeklerini sunan yerler çeşitlilik göstermekle beraber bu kuruluşlar genelde çoklu-görev sistemini benimsemektedir.

Restoranlar: Sıradan restoranların yanı sıra pahalı ve kaliteli mekanlar da ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Sovyet tarzında olabileceği gibi sadece süslü bir kafe olarak da hizmet verebilmektedirler. Bazı restoranlar ise örneğin sebze, et veya meyve dolmaları olarak bilinen varenky, bir et çorbası olan borshch  ve deruny patates krepleri gibi tek çeşit ürünlerde uzmanlaşmıştır.

Cafe: Bir restorana kıyasla daha basit ve ucuz yiyeceklerin sunulduğu cafeler sıklıkla tercih edilen mekanlar arasında sayılmaktadır. Özellikle Lviv’de yer alan seçkin Avrupa tarzı kahve evleri oldukça revaçtadır.

Stolova: Genellikle yediğiniz ürünü seçerken görebilmeniz adına en ideal seçenek olan Stolova’lar self-servis hizmet veren kantinlerdir. Ücretlendirme ise her 100 gr için belirlenmektedir.

Kiosk: Sosisli sandviçten pankek çeşitlerine kadar birçok ürünü elde edebileceğiniz Kiosklar’da bir çok farklı lezzeti tatma fırsatı bulabilirsiniz.

Ukrayna’da alkollü içecek tüketimi ve satın alma yaş sınırı 18 olmakla birlikte kamusal alanlarda kullanım yasaklanmıştır.

Spesiyal içki olarak bilinen biberli “horilka” denenmesi tavsiye edilen içkiler arasındadır. 1 litre fiyatı yaklaşık 2 Dolar ile 30 Dolar arasında değişmektedir. Ayrıca yerel ve ithal olmak üzere harika şarap seçenekleri de ilginizi çekebilir. Yerel şarapları 2000 yılı aşkın bir süredir şarap üretimi ile tanınan Kırım bölgesinde tadabilir, Karpat bölgesindeki Uzhorod bölgesinin oldukça lezzetli şaraplarını da deneyebilirsiniz.

Ukrayna birası bir diğer kaliteli içki olarak tercih edilebilir içecekler arasında yer alır. En iyi biralar Lvivske (Lviv’den), Obolon ve PPB tarafından mayalanmaktadır. Yerel biraların haricinde ithal biraları da temin etmeniz biraz daha fazla ücret ödemeniz halinde mümkün olabilmektedir. Örneğin bir şişe  Austrian Edelweiss’ın fiyatı yaklaşık 2 Dolar olmaktayken ortalama bir Ukrayna birası 0.50 Dolar olarak fiyatlandırılmıştır. Dolayısıyla hem fiyatı hem de lezzeti düşünüldüğünde Avrupa çapında bir üne sahip olan Ukrayna birasını tercih etmeniz özellikle tavsiye edilir.

Alkolsüz içeceklerden ise çavdar veya buğdaydan yapılan tipik bir slav içkisi olarak bilinen “kvas” mutlaka denemeniz gerekenler arasında yer almalıdır. Yaz ayları boyunca belirlenmiş sokak satıcılarından kolayca temin edebilirsiniz. Ayrıca şişelenmiş su almak istediğinizde özellikle  “voda bez hazu” istemeniz tavsiye edilmekte aksi halde karbonatlı su içeceğinizi hatırlatmakta fayda vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here