Ukrayna’da Ulaşım

Ukrayna’da hava ulaşım ağı oldukça merkezileştirilmiştir ve dolayısıyla güneydoğu ile batı arasında seyahat ederken çoğu kez Kiev’de uçuşlarınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Son yıllarda iç hat uçuşlarını düzenleyen şirketlerin sayısı önemli ölçüde azalmıştır ancak Ukraine International Airlines şirketi ekonomik uçuş fırsatları sunmasının yanı sıra zamandan da tasarruf etmenizi sağlayan bir alternatif olarak karşınıza çıkar. İnternet üzerinden İngilizce olarak kolayca rezervasyon yapmanız da mümkündür. Diğer hava yolu şirketleri ise Dnipro Havaalanı’na bağlı Dniproavia ve Zaporizhzya-Kiev-Odesa ve Lviv hatlarında hizmet veren Motor Sich olarak sıralanmaktadır.

Bir diğer ulaşım aracı olarak bisikleti de tercih edebilirsiniz. Oldukça dikkatli olmanızı gerektirmesinin yanında gerçek Ukrayna’yı keşfetmek için harika bir seçenektir. Özellikle Karpatlar bisikletle yolculuk etmek isteyen gezginler için ideal bir noktadır. Seyahatiniz esansında bütün marketlerden kolayca yeden parça da temin edebilir böylece yolculuğunuz esnasında yaşayabileceğiniz aksaklıkları en aza indirgeyebilirsiniz. Ancak Kiev ve Karpatlar dışındaki bölgelerde bisiklet kiralamanın nadir bir aktivite olduğunu belirtmekte de fayda vardır.

Dnipro Nehri ve Karadeniz yolculukları ile ilgilenen turistler için ise Chervona Ruta tek uğrak limanı olmaktadır. Standart deniz yolculuğu Kiev-Odesa rotası kapsamında yedi şehir boyunca bir haftalık turlar olarak düzenlenmektedir. Ayrıca bazı turların Tuna Deltası’na kadar indiğini de belirtmek gerekir. Çok fazla güven vermemesine karşın Ukrferry de düzensiz olarak Karadeniz turları organize etmektedir.

Otobüsler ise her şehre ve küçük kasabaya hizmet vermekle birlikte araçların küçük, eski ve kalabalık olmalarından dolayı özellikle üç veya daha az bir süreyi kapsayan kısa geziler için en ideal ulaşım yolu oldukları belirtilmektedir. Ancak aynı zamanda büyük şirketlerin işlettiği lüks otobüs hizmetleri trenlere de iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Ülkenin yabancısı olanlar bakımından otobüs yolculuğu kimi zaman oldukça sersemleştirici ve rahatsız edici bir çileye dönüşebilir. Dolayısıyla otobüslerin oldukça eski olabileceği gibi lüks araçlarda da hizmet verildiğini, konforlu üst sınıf servislerde bile yerleşik tuvaletlerin bulunmadığını ve koltuk numaranızın yazılı olduğu biletlere rağmen küçük otobüslerde yolcuların genellikle buldukları boş koltuklara oturduklarını aklınızda tutmanızda fayda vardır. Ayrıca havanın 40 derece olduğu günlerde bile otobüs kalkar kalkmaz bütün camlar kapatılmaktadır. Otobüsler çoğu zaman duraklarda beş ila yarım saat aralığında mola vermek için dururlar. Ancak sürücülerin nadiren yolcu sayısını kontrol etmelerinden dolayı mola süresinin uzunluğunu doğru olarak bildiğinizden emin olmalısınız. Gerçekten de Ukrayna çapında hizmet veren binlerce ufak taşıma şirketi yer almaktadır. Bununla birlikte ana şehirler arası güzergahlarda Gunsel ve Autolux olarak bilinen iki büyük şirket Batı standartlarına uygun otobüslerle çalışmaktadırlar. Daha fazla konfor arayan turistler için ise wi-fi hizmeti de sunan ve çok da pahalı olmayan Flixbus gibi bazı VIP şirketler tercih edilen ulaşım araçları arasında yer alır. Avtookzal olarak adlandırılan otobüs duraklarında yemek, tuvalet, bekleme ve dinlenme odaları gibi oldukça çeşitli hizmetlerin verildiğini de belirtmek gerekir. Biletlerin internet üzerinden temini mümkündür. Duraklardan satın alınan biletlerin ise herhangi bir sebeple değiştirilemeyeceği de unutulmamalıdır.

Ukrayna’da araba ile seyahat etmek yol koşullarının gün geçtikçe iyileştirilmesi ve sürücülerin biraz daha disipline olmaları dolayısıyla bazen sinir bozu bir deneyim olmasına karşın aslında ödüllendirici bir yol da olabilir. Ancak araba ile seyahat etmeyi planlayan turistler mutlaka Uluslararası Sürücü Belgesi’ni yanlarında taşımalıdırlar. Kiev ve bölgesel merkezler arasındaki yolların oldukça iyi durumda olmalarına karşın özellikle batıdaki kasabaları ve şehirleri birbirine bağlayan bazı güzergahlar neredeyse yok olma noktasına kadar bozulmuştur. Trafikte sağdan gidilmesi ve kasabalarda hız limitinin 60 km, ana yollarda 90 km ve çift yönlü yollarda 110 km ile sınırlandırılması Ukrayna’da geçerli olan yol kuralları arasındadır. Ayrıca emniyet kemeri takılmadığında veya alkollü araç kullanımında ciddi yaptırımların uygulandığını da belirtmekte fayda vardır.

Güvenli bir ulaşım şekli olmamasına rağmen otostop da diğer bir seçenek olarak yer almaktadır. Bu kapsamda daha gösterişli bir yol olarak hizmet veren Blablacar son yıllarda Ukrayna’da baskın bir araç paylaşım servisi sunmaktadır. Ancak sürücülerin pek çoğunun İngilizce konuşmadığını da unutmamak gerekir.

Ukrayna şehirlerini troleybüs, tramvay, otobüs ve metro gibi yerel ulaşım vasıtalarıyla da dolaşmak elbette ki mümkündür. Ancak kentsel toplu taşıma sistemleri genellikle aşırı yoğun ve kalabalık olarak hizmet vermektedir. Tek yönlü bir otobüs, tramvay ya da troleybüs bileti 2uah-5uah arasında bir ücrete tabidir ve genellikle ücreti şoföre vermek en kolay ödeme şeklidir. Metro kullanımı için ise istasyonlardaki gişelerden edinebileceğiniz zheton adı verilen plastik jetonlara ihtiyacınız vardır. Seferler sabah 05:30’dan gece yarısına kadar devam etmektedir.

Ukrayna’da uzun yolculuklar için genelde tercih edilen ulaşım aracı tren olmaktadır. Güncellenmesi gereken güzergah ağlarının yanı sıra verilen hizmetlerin çoğunlukla dakik olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca her istasyonda çoğu 24 saat hizmet veren bagaj emanet ofisleri yer alır ve ödeme bavulların geri verildiği an önceden size verilen makbuz karşılığında yapılır. Tren yolculuğunuzu planlarken vagon seçiminizi de yapmanız gerekmektedir. SV Spalny vahon vagonlar 1. Sınıf kuşetli kompartımanları içerir ve iki kişilik olmakla beraber özellikle çiftler için idealdir. Kupe vagonlarına oranla iki ila üç kat daha fazla bir ücretlendirmeye tabi olan bu vagonlar çoğu güzergahta hizmet dışıdır. Kupe ise dört kişilik 2. Sınıf kuşetli kompartımanlardan oluşur ve en popüler vagon olmasının yanı sıra ayrıca en güvenlisi olarak da bilinmektedir. Bir diğer vagon da 3. Sınıf kuşetli kompartımanlara sahip olan Platskart’tır. Ayrı bölmelerin yer almadığı vagonda koridorlarda karşılıklı olarak dizilen dört adet yatak grupları bulunur. Zahalny vahon vagonları ise 4. Sınıf olarak hizmet vermekte ve bütün yolculuğunuz bank koltuklarda geçmektedir. Bu bilgiler dışında 3 tren türünün hizmet verdiğini de belirtmek gerekir. Bunlar; Kiev ve büyük şehirler arasında bir güzergahta seyreden, uçak tarzı koltuklarının yanı sıra kafeterya ve fonksiyonel klima özelliklerini de barındıran Hızlı Trenler, çoğunlukla gece yolculuklarında uzun mesafeli seyahatler için hizmet veren ve her yolcu için ayrı yatakların bulunduğu kompartımanlara sahip olan Pasazhyrsky Poyizd ve yerli halkın yazlık evlerine ve bahçelerine ulaşmak için sıklıkla kullandığı, şehirler ve kırsal bölgeler arasında hizmet veren yavaş Elektrikli Trenler olarak sıralanmaktadır. Son olarak biletinizi Ukrayna Demiryolları’na ait resmi internet sitesinden alarak meydana gelebilecek karışıklıkları en aza indirgeyebileceğinizi ve böylece sıra beklemeden biletinizi istasyondan temin edebileceğinizi belirtmekte fayda vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here