Ukrayna’ya Ne Zaman Gitmeli

Ukrayna seyahatinizi planlarken yüksek sezon, düşük sezon ve bu iki sezon arasında kalan dönemi kapsayan omuz sezonunu göz önünde tutmanızda fayda vardır.

Yüksek Sezon Temmuz ve Ağustos aylarını kapsar. Bu dönemde boğucu sıcaklık ve nemin yanı sıra şiddetli fırtınalara da hazırlıklı olmanız tavsiye edilmektedir. Özellikle Odesa’da artış gösteren konaklama oranları bu dönemde Karpatlar’da düşüş gösterir. Halkın kıyı kesimlere ve kır evlerine yönelmesi sonucunda şehirlerin boşaldığı bir sezondur.

Omuz Sezonu olarak adlandırılan ara dönemde bir seyahat planlaması yapmayı düşünüyorsanız, Ukrayna’yı Mayıs-Haziran veya Eylül-Ekim ayları arasında ziyaret etmelisiniz. Bu aralıklarda yapacağınız seyahat planı sizi yaz ya da kış mevsimlerinin aşırı sıcak ve soğuk ikliminden de kurtarmış olacak. Bahar mevsimi biraz serin geçse de özellikle çiçeklerin açtığı Kyev ziyaret için oldukça ideal bir zamandır. Ayrıca Odesa gezinizi Ağustos ayına denk getirmeniz durumunda da yaz kalabalığından kaçınma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Sezon dışı ya da düşük sezonu kapsayan Kasım ve Nisan ayları ise beraberinde sıfırın altındaki sıcaklıkları ve dolayısıyla şiddetli kar yağışlarıyla birlikte buzlanmayı da beraberinde getirir. Bu dönemde Karpatlar’da kayak sezonu Kasım ayından Mart ayına kadar sürmektedir. Özellikle yeni yıla Ukrayna’da girmeyi tercih ediyorsanız bu sezon ideal bir zamanlama olarak karşınıza çıkmaktadır.

Ukrayna’da Festivaller ve Resmi Tatiller

Ortodoks Noel’i

Bağımsızlıktan bu yana Ukraynalılar eski Julian Takvimine göre her 7 Ocak’ta Ortodoks Noel’ini kutlamaktadırlar. Noel arifesinde aileler kutsal akşam yemeği kapsamında Svyata Vecherya yemeği için toplanırlar.

Eski Yılbaşı Arifesi

Ukraynalılar Katolik ve Ortodoks Noel kutlamalarının yanı sıra Yeni Yıl kutlamalarını da iki kere gerçekleştirmektedir. Julian Takvimine göre Ortodoks Yeni Yılı 13 Ocak tarihine denk düşmektedir.

Epiphany

18 ve 19 Ocak tarihlerinde ülke çapında Ukrayna’nın her yanından gelen insanların Kyiv Rus’a Hıristiyanlığın gelişini kutlamak için buz gibi nehirlere atladığına şahit olmak mümkündür. Kiev Dnipro Nehri’nin uyuşuk sularını canlandıran bir çok adamın cesur atlayışlarıyla yılın en büyük olayına ev sahipliği yapar.

Humorina Karnavalı

Odesa’da yılın en büyük şöleni 1 Nisan’da tek günlük bir geçit töreninin düzenlenmesiyle gerçekleştirilmektedir. Müzik, dans ve yiyecek seli ile şehrin Ukrayna’nın neşe başkenti olması müthiş bir organizasyonla kutlanmaktadır.

Ortodoks Paskalya Bayramı

Katolik Paskalya Bayramı’ndan iki hafta sonra başlayan renkli Ortodoks Paskalya Bayramı Batı bölgelerine kıyasen daha çok dini bir festival olarak kutlanmaktadır. Kilise müdavimleri boyalı yumurtaların bulunduğu sepetleriyle birlikte papazlar tarafından kutsanacak özel pişmiş ekmekleri taşımaktadırlar.

Lviv Şehri Günü

Mayıs ayının başlangıcı şehrin “günü” kutlanırken aynı zamanda uzun Mayıs tatilleriyle kesişen bir dizi festivale katılmayı amaçlayanların da Lviv’de bulunması için ideal bir zaman dilimidir.

Kamyanets-Podilsky Günleri

Mayıs ayı ortalarında ise Kamyanets-Podilsky kasabası sokak partilerine, konserlere, geçitlere, sergilere ve spor karşılaşmalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Kiev Günü

Mayıs ayının son hafta sonunda düzenlenen festival başkentin onuruna renkli bir bahar kutlaması olarak gerçekleştirilmektedir. Eğlenceli organizasyonların hazırlandığı Kiev günü Dnipro üzerinde sergilenen muazzam bir havai fişek gösterisiyle akşam 10 civarında sona erer.

Ivan Kupala

Neşeli bir pagan kutlaması olarak bilinen Ivan Kupala yaz mevsiminin ortasında 7 Temmuz’da ateşten atlama, direk dansları ve falcılık gibi heyecan verici aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Taras Bulba Festivali

Her Temmuz ayında rock müzik hayranları ülkedeki en tanınmış müzik festivallerinden birinin tadını çıkarmak için küçük Dubno nüfusunu geçici de olsa arttırmaktadır. Festival Ukrayna’dan önemli isimleri ve fanlarını ağırlar.

Odesa Film Festivali

2010’da kurulan Odesa Film Festivali Ukrayna’nın tartışmasız en iyi film etkinliği haline gelmiştir. Festivalde uluslar arası film yapımcılarının uzun bir listesi rekabet ortamında yer almaktadır. Kapanış töreni ise Opera ve Bale Tiyatro Salonu’nun büyük sahne arkasında gerçekleştirilmektedir.

Bağımsızlık Günü

Ağustos ayının 24’ünde ülke çapında her şehirde özel etkinliklerin yer aldığı festivaller ve geçit törenleri gerçekleştirilmektedir. Ancak kutlamaların merkezi gece düzenlenecek olan pop konseri ve ardından sergilenecek mega havai fişek gösterisi ile Kiev’in meydanı Nezalezhnosti olmaktadır.

Bandershtat

Lutsk kasabasının hemen dışında Ukrayna’da düzenlenen en büyük rock festivallerinden biri olan Bandershtat milliyetçi bir ruhu yansıtmaktadır ve festival Ukraynalı rock müzisyenlerinden en büyük ve önemlilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Zakhidfest

Ağustos ayının sonlarında Lviv yakınlarında yer alan Rodatychi köyünde gerçekleştirilen Zakidfest zamanla Ukrayna’da her yıl düzenlenen müzik festivalleri arasında oldukça popüler bir yere sahip olmuştur. Üç gün boyunca sahne alan Ukraynalı müzik grupları kurulan dört sahnede büyük kalabalıklara karşı konser vermektedirler.

Sorochynsky Yarmarok

Çiftçiler ve turistler için 5 gün boyunca süren ve ünü Gogol tarafından tarif edilen bu meşhur köy fuarına katılmak için bir araya gelmektedirler. Yöresel bir müzikal şölene ev  sahipliği yapan fuarda Ukraynalı politikacıların da dahil olduğu katılımcılar ülkenin en büyük balkabaklarının yanı sıra en tatlı ve lezzetli karpuzlarına da hayranlıklarını gizleyememektedirler.

Koktebel Jazz

Ukrayna’nın iki en iyi caz festivallerinden biri Kırım Koktebel’den daha güzel bir plaja sahip olan Odessa yakınlarındaki Chornomorsk’da düzenlenmektedir. En gözde Ukraynalı müzisyenlerin yanı sıra uluslararası platformlarda tanınmış sanatçılar da kalabalıklar karşısına çıkarlar.

Gogolfest

Kiev’de sonbaharın en büyük festivali olarak düzenlenen Gogolfest başkentteki çeşitli mekanlarda gerçekleştirilmektedir. Bir hafta boyunca devam eden festivalde sanat, tiyatro, müzik, sinema, atölye çalışmaları ve çocuklara yönelik etkinlikler yer alır.

Lviv Kahve Festivali

Ukrayna’nın kafein sermayesinin başkenti olarak bilinen Lviv’de ülkenin tek kahve festivali 3 gün boyunca ‘Yılın Lviv kahvesi’ ödülünün verildiği organizasyonun yanı sıra çeşitli konser ve kahve temalı turlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Rakhiv Bryndza Festivali

Karpatların en seçkin mutfak organizasyonlarından biri olarak bilinen bu peynir şöleni için binlerce kişi tadım yapmanın yanı sıra aynı zamanda peynirlerden satın alabilmek için de Rakhiv’e gelmektedir. Kasabanın amfi tiyatrosunda gerçekleştirilen festivale Moldova ve Slovakya’dan uluslararası bir birlik de katılım gösterir.

Kiev Uluslararası Film Festivali-Molodist

Ekim ayı sonlarında Kiev’de gerçekleştirilen bu muhteşem organizasyon Ukrayna ve diğer ülkelerden gelen yeni sinematik yetenekleri keşfetmek için harika bir fırsat sunmaktadır. 40 yılı aşkın bir süredir Doğu Avrupa’nın en iyi film organizasyonlarından biri olarak adından bahsettirmektedir.

Lviv Çikolata Festivali

Ukrayna’nın en keyifli yemek organizasyonlarından biri olan Lviv Çikolata Festivali şehrin Belçika tarzı tariflerini tatmak için mükemmel bir fırsat tanımakta ve birçok inanılmaz çikolata heykelini de ziyaretçilerin beğenisine sunmaktadır.

Katolik Noel’i

25 Aralık’ta Katolik Ukraynalılar ülkedeki iki Noel bayramından ilkini kutlamaktadırlar. Bununla birlikte çoğu insan, özellikle ağırlıklı olarak Ortodoks nüfusun hakim olduğu ve Rusça konuşulan bölgelerde bu günü sıradan bir çalışma günü olarak kabul etmektedir.

Yeni Yıl Arifesi

Yılın tartışmasız en büyük cümbüşü olan Yeni Yıl kutlamaları için Kiev dünya çapında eşsiz bir organizasyona imza atar. Galonlarca şarap ve şampanyanın tüketildiği gecede muazzam havai fişek gösterileri de düzenlenmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here