Zaporijya Gezilecek Yerler

Zaporijya Dinyeper nehri üzerinde Ukrayna’nın güneydoğu kesiminde bulunan bir şehirdir. Modern Zaporijya topraklarında iki ya da üç bin yıl önce İskitler’in yaşadığı bilinmektedir. Bundan sonra İskitler’in yerini Cumanslar, Hazarlar, Peçenekler, Tatarlar ve Doğu Slavları almış. Zaporijya 952’de kurulmuş.  Ancak şehir tarihi süreçte farklı isimler almış ve şehir statüsünü ancak 1806’da elde edebilmiş.  Zaporijya zengin bir geçmişe, birçok kültürel ve dini unsura sahip modern bir şehir olarak geçmişten bugüne yaşamaya devam ediyor.

Zaporijya Şehir Merkezi

Kale 1770’de modern şehri ve Ukrayna’nın güneyini Türklerden korumak için Alexandrovskaya Kalesi olarak kuruldu. 1806 yılında ise Alexandrovaskaya Kalesi ve Alexandrovsk şehri diye yeniden adlandırıldı. 1921’de de şehir modern Zaporijya adını aldı. II. Dünya Savaşı’ndan önce kent oldukça gelişmiş bir sanayi merkeziydi. 1941-1943 yıllarında Zaporijya Alman Ordusu tarafından işgal edildi. Yıkılan kentin yeniden inşası 1960’lı yıllara kadar devam etti. Şehir 1991’de Ukrayna’nın geri kalanıyla birlikte bağımsızlığını kazandı. Bugün Zaporijya Ukrayna’nın en büyük şehirlerinden biri olup ülkenin en önemli endüstriyel ve ekonomik merkezi denilebilir. Şehir aynı zamanda önemli bir limana ve merkezi bir demiryoluna sahiptir.

Lore Müzesi

Müze 1921 yılında kuruldu. II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse tüm müze koleksiyonları kayboldu. Şimdi koleksiyon 110 binin üzerinde koleksiyondan oluşuyor. Bu unsurların çoğu Kazak tarihi ile bağlantılıdır. Müzede özellikle İskit ve ortaçağ zamanlarının eşsiz eserleri de vardır. Bu dönemlerle ilgili ayrıntılı bilgi almak ve tarihte bir yolculuk için müze Zaporijya’da ziyaret edilmesi gereken noktalardandır.

Silah Tarihi Müzesi

Bu özel ve benzersiz müze Ukrayna’nın ve Avrupa’nın en büyük silah tarihi müzelerinden biridir. Koleksiyon Taş Devri’nden 2. Dünya Savaşı’na kadar yangın olarak kullanılan silah sergilerinden oluşuyor. Sergilerde 4.000’den fazla silah sergileniyor.

Kazak Müzesi

Müze 1983’te inşa edildi. Kültür merkezi Zaporjiya Kazaklarının geçmişini ve şehrin Sovyetler Birliği zamanındaki tarihini ortaya koyuyor. Kazak müzesi sergilerinin tamamını Taş Devri’nden 20. yüzyıla kadar olan dönem eserleri sergilenmektedir. Şehirde kazak tarihinin ne kadar önemli olduğu açıkça görülür. Müzede yer alan bütün koleksiyonlar kazak tarihine dair birçok sergiyi ziyaretçilerinin gözleri önüne serer.

Magara Akademik Drama Tiyatrosu

Tiyatro 1929 yılında kuruldu. Tiyatro repertuarının temeli klasik ve modern Ukrayna tiyatrolarından oluşuyor. Ağustos 2004’te bu tiyatro akademik statüsüne kavuştu. Bugün bu büyük mimari eser teknik donanıma sahip en iyi Ukrayna tiyatrolarından biridir.

At Binme Tiyatrosu 

Binicilik tiyatrosu olarak adlandırılan tiyatro efsanevi adanın güneydoğu kesiminde yer alan folklorik ve etnografik bir topluluktur. Aktörler at sırtında akrobatik ve jimnastik egzersizler yapıyorlar. Aynı zamanda aktörler geleneksel Kazak kostümleri giyiyor ve ortaçağ silahlarını kullanarak gösteri yapıyorlar. Gösteriden sonra ziyaretçiler alanda binicilik dersleri de alabilirler.

Zaporijya Botanik Bahçesi

Bahçe gönüllülerin kullanılmayan alanlara ağaçlar ve bitkiler dikmesi üzerine Ekim 1958’de kuruldu. Yaklaşık on yıl sonra alanda ilk seralar inşa edildi. Şimdi bahçe koleksiyonu binlerce bitki türünü içeren geniş bir koleksiyona sahiptir. Alan ülkenin dört bir yanından gelen çocuklar ve yetişkinler tarafından ziyaret edilmektedir.

Şehir Parkı

Park 1959 yılında açılmış.  Şimdi park alanı yaklaşık 55 hektarlık bir alanı kaplıyor. Alanda şehir sakinleri ve Zaporijya’nın konukları için yapılacak çok şey var.  Gölde kuğu besleyebilir, ağaçların gölgesinde yürüyerek keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Zaporijya Meşesi

700 yıllık meşe ağacı bir turistik ve botanik anıt olarak 2010 yılında Ukrayna Milli Ağacı ilan edilmiştir. Ağacın yanına 2001 yılında bir şapel ve açık hava tiyatrosu bulunan tarihi ve kültürel bir merkez de eklenerek ağacın bulunduğu çevre sosyal bir alan haline getirilmiştir. Doğa harikası bu ağacı görmek ve nice olaya şahit olduğunu hissetmek için Zaporijya ziyaretinizde kesinlikle bu ağaca yer vermelisiniz.

Dinyeper Hidroelektrik Santralı (DnieproGES)

Lenina Meydanı’nda yer alan bu baraj Dinyeper nehrinin en büyük enerji istasyonudur. Santralin inşası 1927’de başlamış. İnşaat 1932’de sona ermiş. Yalnız II. Dünya Savaşı sırasında baraj yıkılmış. Savaş ardından 1940’larda enerji tesisi yenilenerek 1950’lerin sonunda baraj yeniden inşa edilmiş. 1980’de ikinci enerji merkezi açılarak tesis işleyen bir devlet merkezi haline getirildi. Günümüzde baraj özelleştirildi ve halen elektrik üretmeye devam etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here