Santorini (Thira) Gezilecek Yerler

Santorini Adası Yunancada Thira olarak adlandırılır ve kayalıklar ile çevrili devasa bir volkanik krater manzarası vardır. Etkileyici manzarası ile yerleşim yerleri adanın en dikkat çekici noktalarıdır. Santorini neredeyse tamamen turizm ile geçinir. Adanın olağan üstü manzarası ve eski arkeolojik alanları ziyaretçileri cezbeden güzellikler arasındadır. Balayı için tercih eden çiftler haricinde ünlüler de bu adayı tatillerinde tercih eder. Romantik bir yer isteyenlerin seçtiği bu ada kumsalları, plajları ve müzeleri ile de çok sayıda turisti kendine çeker. Zaman zaman Romalılar, Bizanslar ve Latinlerin işgaline uğrayan ada 1579 yılında Osmanlı hakimiyetine girmiş. Londra Konferansı ile de tamamen Yunanistan’a bırakılan ada deprem kuşağında bulunur ve 1956 yılında büyük bir deprem yaşamıştır. Dünyanın en çok turist çeken yerlerinden biri haline gelen Santorini zamanla artan nüfusu ile dikkat çeker.

Akrotiri Arkeolojik Alanı ve Kırmızı Plaj

Fira kentinin 12 kilometre güneybatısında bulunan Akrotiri köyünde bulunan Akrotiri arkeolojik yerleşim alanı adanın turistik mekanları arasında gelir. M.Ö. 16. yüzyılda kalderayı oluşturan volkanik patlamadan sonra yerleşim alanı lavın altında gömülü kaldı. Yapılan kazılarda Santorini Adası’nın patlamadan önce gelişmekte olan refah içinde yaşayan bir ada olduğu ve ticaret yaptığı ortaya çıkmış. Adanın Kuzey Afrika ile bağlantı içinde olunduğuna evleri süsleyen olağanüstü fresklerden ulaşılabilir. Fresklerin çoğu günümüzde Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde bulunur. Akrotiri antik alanı birkaç yıl kapalı kalıp ardından 2012 yılında halka yeniden açık hale geldi. Antik yerleşim alanının yakınında bulunan Kırmızı Plaj görenleri çok etkiler. Akrotiri kasabasından Kırmızı plaja uzanan yol turistler ile doludur.

Oia Şehri

Şık butik otelleri ile meşhur olan Oia kalderaya bakan manzarası ile turistlerin ilgisini çeker. Fira kenti gibi Oia da turizm ile geçinir ve lüks bir turist kitlesine sahiptir. Dik yollarında yolculuk yaparken deniz ziyaretçilerine harika manzaralar sunar. Oia şehri yaz aylarında her akşam günbatımını izlemeye gelen turistler ile ün kazanmıştır. Oia’dan Fira’ya kadar patika yoldan yürümek mümkündür.

Kaldera Kaya Duvarı

3.600 yıl önce adanın merkezini havaya uçuran volkanik patlama ile kaldera oluşmuştur. Volkanik krater ile dolan deniz adadakilere muhteşem manzaralar sunar. Günlük gezi turları ile adayı gezmeye gelenler kaldera alanını da görmek ister. Muhteşem manzaralar sunan kalderanın batı kısmında manzarayı izleyip öğle yemeği yiyen turistler görürseniz şaşırmayın. Tekne turları da turistlerin çok tercih ettiği aktiviteler arasındadır.

Fira Kenti

Santorini Adası’nın başkenti olan Fira kenti kalderanın 300 metre yüksekliğindeki uçurumların üzerinde yer alan teraslı evler ve mavi kubbeli kiliselerden oluşur. Fira’ya yürüyüş yaparak veya katır kiralayarak ulaşabilirsiniz. Teleferik ile de Fira’ya ulaşmak mümkündür. Fira kentinde turizm faaliyetleri yaygındır. Kentte bulunan oteller, restoranlar, apartmanlar, kafeler ve hediyelik eşya dükkanları turistlerin hizmetine sunulmuş alanlardır.

Profitis Ilias Manastırı

Pyrgos şehrinden zirveye uzanan bir yol bulunur. Santorini adasının en yüksek noktası olan Profitis Ilias sunduğu manzaralar ile dikkat çeker. Tepe noktasında halka açık olan Profitis Ilias Manastırı turistlerin uğrak noktasıdır. Müzede Türkler ile ilgili eserler yer alır. Kütüphane, arşivler ve mutfak manastırda bulunan bölümler arasındadır.

Perissa Plajı

Santorini adasının en tanınmış ve en popüler plajı olan Perissa ağaçlar ile çevrili doğa harikası bir yerdir. Şezlong ve şemsiyeler ile renklenmiş plajda çeşitli su sporlarını yapma imkanınız da bulunur. Fira’ya 12 kilometre uzaklıkta olan plaj siyah renkli kumu ile tanınır. Perissa kumsalının hemen yakınında yapılan kazılarda 3000 yıllık antik bir kasaba da bulunmuştur.

Antik Thira Bölgesi

Güneydoğu sahillerinde bulunan Antik Thira kenti M.Ö. 9. yüzyıldan kalmadır. Bölgede Helenistik tapınaklar ve diğer yapıların kalıntıları bulunur. Roma ve Bizans erken dönemlerine ait binaların temellerini de burada görmek mümkündür. Antik Thira bölgesinden çıkarılan kalıntılar Fira Arkeoloji Müzesi’nde sergilenir. Bölgeyi ve müzeyi ziyarete den çok sayıda turist bulunur.

Fira Arkeoloji Müzesi

Fira’ya ulaşmak için kullanılan teleferiğin üst istasyonunun yakınında küçük bir arkeoloji müzesi vardır. Fira arkeoloji Müzesi Antik Thira bölgesinden çıkarılan Dor, Helen, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılara ve bulgulara ev sahipliği yapar. Adanın kalıntılarını görmek ve farklı kültürlerin izlerini incelemek için turistler müzeyi ziyaret eder.

Tarih Öncesi Thira Müzesi

Akrotiri arkeolojik alanından çıkarılan bulgular Tarih öncesi Thira Müzesi’nde ziyaretçileri ile buluşur. Birçok kişiye göre adanın en gözde turistik mekanı kabul edilen Blue Monkeys duvar freski çok dikkat çekicidir. Boyalı seramikler, mermer figürler, çeşitli aletler ve silahlar da müzeyi süsleyen parçalar arasındadır. Müzenin yakınında bir de Mitropolis Kilisesi bulunur.

Pyrgos Şehri

Fira’dan önce Santorini Adası’nın başkenti olan Pyrgos ortaçağ tepesinde bulunan kalenin kalıntıları etrafında inşa edilmiş bir şehirdir. Kiklad evlerinden oluşan bu şehir kilisesi ile de çok ünlüdür. 2004 yılında Pyrgos şehri küçük şık restoranların ve butik otellerin açılması ile yeniden canlanmıştır. Yeniden canlanan şehirde turizm de canlanmıştır. Fira’nın 8 kilometre güneydoğusunda bulunan şehri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here