Taşoz (Thassos) Adası Gezilecek Yerler

Yunanistan’da Türk turistlerin çoğunlukla tercih ettiği en kuzeyde bulunan ve 12. en büyük Yunan adası olan Taşoz ormanları ile de çok dikkat çeker. Taşoz Adası’nda bulunan zengin ormanlar nedeni ile ekonomi kereste, bal ve zeytinyağı üzerine yoğunlaşmış. Thassos (Taşoz) Adası yemekleri, doğal güzellikleri ve plajları ile turistlerin ilgisini çekiyor. Güzel kumsalların yanı sıra yeşil manzarası ve geleneksel mimarisi görülmeye değer niteliktedir. Adada bisiklet binme ve yürüyüş yapma gibi çok çeşitli aktivitelerde bulunma şansınız da var. Büyüleyici kumsalları ve yemyeşil dağ köyleri ile Taşoz Adası adeta bir tatil cennetidir. Tarihi binaların, kafe ve restoranların bulunduğu adada dinlenmek ve manzaranın tadını çıkarmak çok keyiflidir. Romantik dağ köylerinde dolaşıp hediyelik eşya satan yerel insanlardan sevdikleriniz için hediyeler almayı unutmayın. Taşoz Adası’nda gezip görülmesi gereken arkeolojik alanlar, doğal güzellikler ve çeşitli sanat eserleri için mutlaka rotanızı buraya çevirin.

Eski Liman

Thassos (Taşoz) Adası’nda ticaret ve askeri amaçlı kullanılmak üzere iki limanı vardı. Antik donanma limanı olanına eski liman denir ve günümüzde kapalıdır. Liman çevresinde dolaşırken Antik Agora da dahil olmak üzere pek çok arkeolojik alana rastlanılır. Eski Liman muhteşem bir manzara sunar ve buradan görülen güneşin görüntüsü nefes kesici bir güzelliktedir. Turizm açısından nispeten sakin olan ada yavaş yavaş turistlerin cazibe merkezi haline gelmeye başlıyor. Bu nedenle şehirde ve Eski Liman’da olmak üzere arkeolojik alanlarda hızlı bir restore çalışmaları dönemi göze çarpıyor.

Archangel Michael (Başmelek Mikail) Manastırı

Başmelek Mikail Manastırı adanın en büyük ve en ünlü manastırıdır. 18. yüzyılda yapılan manastırda dini makaleler ve eserlerden oluşan bir koleksiyonda bulunur. Dini kutlamaların gereği olarak her yıl Paskalya’dan sonraki ilk Salı günü manastırda geçit töreni düzenlenir. Archangel Michael Manastırı’nın en ilginç özelliği bir uçurumun kenarında inşa edilmesidir. Konumu itibari ile Ege Denizi’nin muhteşem manzarasını sunan manastırı mutlaka ziyaret edin. Çok misafirperver olan rahibeleri olan manastırın ziyaretçilerden istediği bazı giyim kuralları da vardır. Kadınların ve erkeklerin bazı bölgelerini örtmesini isteyen manastır kurallar konusunda çok ısrarcıdır.

Limenas Köyü

Küçük olan Limenas kasabası Taşoz’un başkenti ve ana limanıdır. Adanın kuzey kıyısında nüfusun yoğunlaştığı yer olan antik kent görülmeye değer güzelliklere sahiptir. Adanın idari ve ticari merkezi olan kasabada otel, restoran, mağaza, banka, postane ve otobüs durağı gibi ihtiyacınız olacak her şeyi bulabilirsiniz. Kasaba oldukça modern ama eski geleneksel yönünü de koruyor. Ziyaretçilerin dikkatini çeken de kasabanın geleneksel yönü oluyor. Duvar ve kilise kalıntıları buranın arkeolojik değerini de gözler önüne seriyor. Şehrin merkezinde bulunan müzede arkeolojik kalıntıları görmeniz mümkündür.

Theologos Köyü

Geleneksel yapıda olan Theologos Köyü muhteşem evleri ve köşkleri ile dikkatleri üzerine çeker. Taşoz Adası’nın en eski köylerinden biridir. 1979 yılında Yunanlar tarafından üstün mimarisi nedeni ile geleneksel bir yerleşim yeri olarak ilan edilmiştir. Bu karar nedeni ile bazı insanlar evlerinde değişiklik yapamamış ve yabancılara satarak işyeri haline dönüşmelerini izlemişler. Köyde bulunan kafelerden birine oturup bu geleneksel atmosferin tadını çıkarın. Her yıl yaz aylarında köyde geleneksel bir düğün olur ve renkli anlar yaşanır.

Alyki Plajı

Yemyeşil bir koyda tatil yapmak isteyenlerin yoğunlukta olduğu bu plajda deniz ve plaj tesisleri çok temizdir. Tesisler ve etkinlikler Alyki Plajı’na gelen ziyaretçileri cezbeden başlıca unsurlar arasındadır. Çam ağaçları ve zeytin ağaçları arasında bulunan bu plaj mükemmel bir manzara oluşturur. Alyki Plajı’nde denizin ve güneşin tadını çıkardıktan sonra eşsiz manzarayı fotoğraflamak için de doğa yürüyüşü yapın.

Potamia Köyü

Mükemmel bir manzara sunan bu köyde yemyeşil bir bitki örtüsü ile karşılaşırsınız. Yemyeşil bitki örtüsü ile ün kazanmış olan köy Thassos’un en uzun dağı olan Ypsarion Dağı’nın eteklerinde inşa edilmiştir. Potamia Köyü’nde taş duvarlar ve ahşap çatılar ile dolu olan eski evler çok hoş manzaralar sunar. Kafeler, oteller ve kiralık odaları ile dinlenme ve barınma ihtiyacınızı bu köyde giderebilirsiniz. Köyden plajlara doğru inen ve ormana doğru giden iki yol iner. Potamia Köyü’nün eşsiz güzelliklerini ve ün salmış bitki örtüsünü mutlaka görmek gerekir.

Altın Plaj ve Makriamos Plajı

Köylerin arasında kalan bu plaj Taşoz’un en güzel ve en popüler olan plajları arasında sayılır. Uzun bir sahil ve denizin altında uzanan bitki örtüsü ile Altın Plaj tatil adresleriniz arasında olmalıdır. Çok iyi organize edilmiş olan plaj sığ suları ile çocukla için de uygundur. Çocuklu ailelerin rahat bir tatil geçirmesi için yapması gereken tek şey Altın Plaj’a gelmektir. Altın Plaj’a alternatif olarak Makriamos Plajı da bulunur. Taşoz’un merkezine yakın olan bu plaj bitki örtüsü ve ormanlık alanları ile dikkat çeker. Denizi ve kumu ile bölgenin en çekici plajları arasında parmakla gösterilir. Şemsiye ve şezlong kiralayıp tatilin tadını doyasıya çıkarmanız mümkündür. Ayrıca su sporları ile de keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Antik Agora Arkeolojik Alanı

Eski tapınaklar, kutsal kalıntılar, antik tiyatro ve birçok bina ile dolu olan Antik Agora’yı dolaşmak Thassos (Taşoz) Adası’nda yapılacak en ilginç gezi olacaktır. Taşoz antik kentinin politik idari ve dini merkezi olan Antik Agora adanın en önemli arkeolojik alanıdır. M.Ö. 4. yüzyılda başlayan çalışmalar olsa da M.Ö. 6. yüzyılda ilk yapılar inşa edilmiştir. Agora aslında sütunlar ile çevrili olan dikdörtgen bir alandır. Bu alan içinde çeşitli amaçlarda kullanmak için binalar, tapınaklar ve anıtlar ile heykeller bulunur. Antik Agora’nın çevresinde önemli kutsal alanlar ve kalıntılar da yer alır. M.Ö. 3. yüzyılın ortalarında Antik Agora ilk kez kuzey Balkanların bir kabilesi olan Erules tarafından istila edildi. Bundan sonra da birçok savaş ve yeniden yapılanmalar görülen Agora mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Agora’nın çevresinde Taşoz Adası’nın ilk Hristiyan bazilikası ve Taşoz Antik Tiyatrosu da bulunur.

Theologos Thölsos Müzesi

Thassos (Taşoz) Adası’nda bulunan üç folklor müzesinden biri olan bu müze Hatzigiorgis konağı olarak bilinen yenilenmiş bir köşkte yer alır. İyi organize edilmiş olan odalarda ziyaretçilere adanın tipik geleneksel evleri tam anlamıyla tanıtılır. Birinci ve ikinci katta geleneksel mobilyalar, mutfak, yatak odası ve dokuma makineleri bulunur.

Paradise Plajı ve Taşoz Limenaria Plajı

Taşoz’da en iyi yüzme noktalarından biri olan tropik cennet turistlerin de çok ilgisini çeker. Denizi ve kumu ile cenneti andıran bu plajı yeşil dağların çevrelemesi de ayrı bir güzellik katar. Hava rüzgarlı olduğunda rüzgar sörfü de yapılabilen bu plajda güzel anlar yaşayabilirsiniz. Taşoz Limenaria Plajı huzurlu bir tatil sunan mükemmel bir atmosfere sahiptir. Güneşli günleri, günbatımının mükemmel manzarası ve denizin temizliği ile Taşoz Limenaria Plajı tercihleriniz arasında olsun. Plajda balıkçı teknelerini de sık sık görebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here