Yunanistan Gezilecek Noktalar Nelerdir

Ülkenin ekonomik ünü bir darbe alsa da halen birinci sınıf bir tatil için seçenekleriniz arasında olmalıdır. İnanılmaz tarihi mekanları efsanevi ve belirsizliği kapsayan dört bin yıl öncesine kadar uzanır. Ülkenin sahil şeridi, mükemmel plajları ile dağlık iç mekan sizi yürüyüş yapmaya ve ülkeyi keşfetmeye çağırıyor. Ancak belki de ülkenin en büyük zenginlikleri muhteşem tatil imkanları sunan Yunan adalarıdır. Minos, Romalılar, Araplar, Haçlılar, Venedikliler, Slavlar, Arnavutlar ve Türkler gibi birçok kültürün etkisini taşıyan mekanları mutlaka görmelisiniz. Bizans manastırı nefis fresklerle süslenmiştir. Venedik Kalesi ile klasik heykel ve arkeolojik hazinelerle dolu müzeleri gezmeyi de unutmayın. Sıcak hava, muhteşem deniz, yeme içme mekanları, otelleri, tarihi mekanları ile Yunanistan çok sayıda turistin uğrak yeridir. Ülke çok pahalı olmamakla beraber konaklama da her sınıfa uygun yer bulmak mümkündür. Ekonomik sıkıntı yaşayan ülke fiyatlarının uygunluğu ile de turistlere ne kadar ihtiyacı olduğunu açıkça belirtir. Yunanistan birçok ilginç ve efsanevi yere ev sahipliği yapar. Ülkede bulunan diğer Yunan adalarından farklı bir tatil deneyimi sunan Atina heyecanlı ve kalabalık yapısı ile gidenleri coşkuyla karşılar. Sahip olduğu yerel mutfak Selanik’e gelen ziyaretçileri derinden etkiler. Akdeniz ikliminin verdiği huzur ve ülkenin tarihi yapısı ziyaretçilerin çok güzel anlar yaşamasını sağlar.

Atina Görülecek Yerler

Yunanistan’ın başkenti olan bu büyük şehri görmek turistler için büyük bir deneyim kabul edilir.

Akropolis

bici

Atina’da bulunan Akropolis dünyanın en nefes kesici antik kalıntılarından biridir. Korunaklı bir tepede bulunan Akropolis kale görevi görür ve çok sayıda kalıntıya ev sahipliği yapar. Akropolis Tepesi’nde bulunan iki ilginç mahalle olan Plaka ve Anafiotika yaya sokaklarında dolaşmak ve yemek için çok iyi bir tercihtir. Şehrin dört bir yanında bulunan göz kamaştırıcı Bizans kiliseleri ile Akropolis’in kuzeyinde bulunan köy benzeri mahalleler ziyaretçilerin ilgisini çeken başlıca yerler arasındadır. Şehirde bulunan olağanüstü yapıdaki arkeoloji müzeleri sergilediği büyüleyici eserleri ile göz kamaştırır.

Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi

maxpixel

Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi çok sayıda eserden oluşan koleksiyonları ile görenleri kendine hayran bırakır. Agora Antik Ören Yeri’nde bulunan patika yoldan yürümek ve kalıntıları incelemek bir de tepede bulunan Hephaistos Tapınağı’nın muhteşem manzarasını izlemek paha biçilemez bir deneyimdir.

Syntagma Meydanı

UggBoy

Syntagma Meydanında Muhafız Değiştirme Töreni’ne katılmak daha önce görmediğiniz bir tören olarak çok heyecan verecektir. Atina tarihi ve doğası ile turist akınına uğrayan bir şehir olarak tüm ziyaretçilerinin memnun ayrıldığı bir tatil vaadinde bulunur. Daha fazla Atina hakkında bilgi için tıklayabilirsiniz.

Kavala Görülecek Yerler

Kavala dolaşmak ve bilinmeyen yerlerini keşfetmek için çok hoş bir şehirdir. Modern ve kalabalık bir limanın yanında kıyı şeridinde birkaç tarihi mekan ve anıt görmek de mümkündür. Zamanınız kısıtlıysa ve şehri genel anlamda dolaşmak istiyorsanız ana limandan

Kamares Su Kemeri

Visit Greece: flickr

Kamares Su Kemerine ardından eski Panagia şehir merkezinin dar yollarından Kaleye kadar yürüyebilirsiniz. Bu yürüyüş sırasında İmaret, Cami ve Mehmet Ali Evi’ni görerek keyifli iki saat geçirebilirsiniz.

Aziz Nicholas Kilisesi

wikimedia

Zamanın şartlarına göre değişen bir yapının izlerini sürmek istiyorsanız kesinlikle Aziz Nicholas Kilisesi’ni ziyaret etmelisiniz.

Kavala Belediye Sarayı

wikimedia

Osmanlı yapısı su kemerlerini görüp geçmişinizin izlerini Kavala’da bulabilirsiniz. Faiz Konağı, Kavala Belediye Sarayı, Wix Konağı gibi yapıları görüp tütün bankerlerinin yaşamları ile ilgili detaylı bilgiler edinip muhteşem konaklarını dolaşabilirsiniz. Şehrin merkezinde yer alan Kavala Turist Bilgilendirme Merkezi’ne uğrayarak turistik yerler hakkında detaylı bilgi alabilir ve merkezden şehir haritası temin edebilirsiniz. Kavala hakkında daha fazlası için

Santorini Görülecek Yerler

Dünyanın en çok turist çeken yerlerinden biri olan Santorini Adası doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile turistleri kendine hayran bırakır. Yunanistan gezi notları arasında sizi bekleyen çok sayıda mekan bulunur. Santorini önemli bir tarihi geçmişe sahip olduğundan çok sayıda müzeye ev sahipliği yapar. Antik kentlerden çıkarılan arkeolojik buluntular adada bulunan müzelerde ziyaretçilere sunulur. Fira Arkeoloji Müzesi Dor, Helen, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılara yer vermesi açısından kültürel bir çeşitlilik sunar.

Thira Müzesi

wiseguy71

Tarih Öncesi Thira Müzesi’nde bulunan çeşitli parçalar turistlerin hayranlığını kazanır.

Kırmızı Plaj

StockSnap

Akrotiri Arkeolojik Alanı ve yakınında bulunan Kırmızı Plaj, Santorini Adası’nı ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı yerler arasındadır. Akrotiri alanı bir süre kapalı kaldı ama 2012 yılında yeniden açılması ile çok sayıda turisti yeniden ağırladı. Oia Şehri’nde manzaralı kaldera görüntüsü ve günbatımı mutlaka izlenmesi gereken güzellikler arasındadır.

Fira Arkeoloji Müzesi

wikimedia

Farklı kültürlerden eserlerin bulunduğu Antik Thira Bölgesi kalıntılarını Fira Arkeoloji Müzesi’nde bulmanız mümkündür.

Perissa Plajı

sk

Tatilinde denizin ve güneşin tadını çıkarmak isteyen turistler için Perissa Plajı adanın en güzel plajı olarak hizmet vermektedir. Perissa Plajı siyah renkli kumu ve çeşitli su sporları ile adada güzel bir tatil geçirmenizi sağlar. Santorini Adası şehri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Hakkidi Görülecek Yerler

Haikidi tarihi güzellikleri, doğal alanları ve eğlenceli gece hayatı ile çok sayıda turistin gözde mekanı olan yarımada güzel bir tatil yapmanızı sağlar. Adada bulunan tatil köyleri bütün yorgunluğunuzu alacak güzellik ve temizliğe sahiptir.

Ouranoupoli Tatil Beldesi

Marco Verch

Ouranoupoli Tatil Beldesi zeytinyağı, şarap ve bal gibi hediyelik ürünler alabileceğiniz ve plajları ile denizin tadını çıkarabileceğiniz bir tatil sunar.

Vourvourou Tatil Beldesi

wikimedia

Vourvourou Tatil Beldesi’nin restoranları ve mükemmel manzarası mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Mitolojiye konu olmuş Olynthos Kasabası’nda arkeolojik araştırmalarda bulunan kalıntıları incelemek çok ilgi çekicidir.

Aristo Parkı

maxpixel

Aristotales’in doğduğu yer kabul edilen Stageira köyünde bulunan Aristo Parkı, ünlü filozof Aristotales ile ilgili eserleri barındırması açısından çok kıymetlidir.

Cholomontas Dağı

wikimedia

Cholomontas Dağı saf doğal yaşamın ve eşsiz manzaranın bulunduğu ender yerler arasındadır. Petralona Mağarası’nda bulunan iskeletleri öğrenmek ve sarkıt ile dikitleri incelemek çoğu turistin ilgisini çeker.

Arnaia Köyü

Graeme Churchard

Tarihi ve geleneksel bir yerleşim yeri ilan edilen Arnaia Köyü’nde yürüyüş yapmak ve tarihi atmosferin tadını çıkarmak için Halkidiki ziyaret listenizde mutlaka olması gereken bir yarımadadır. Haikidi şehri detaylı bilgi için bakabilirsiniz.

Korfu Görülecek Yerler

Ilık Akdeniz ikliminin etkin bir şekilde hissedildiği Korfu Adası gelen ziyaretçilerine doğa harikası turkuaz renkli plajları, spor kompleksleri ve tarihi mekanları ile harika dakikalar sunar.

Glyfada Plajı

Nathan Hughes Hamilton

Adanın Glyfada Plajı ziyaretçileri için altın renkli kumsalları ile denizin tadını bir araya getirmiş.

Pantokrator Dağı

maxpixel

Korfu Adası’nda Pantokrator Dağı’na yapacağınız iki saatlik bir yürüyüş ile muhteşem doğanın tadını çıkarabilir muhteşem manzaralar eşliğinde fotoğraflar çekebilirsiniz.

Korfu Golf Sahası

harryfremantle

Sporseverler için Korfu Golf Sahası kaçırılmayacak bir fırsattır. 18 delikli saha doğası ve havası ile gelen ziyaretçilerine keyifli dakikalar sunar.

Achilleion Sarayı

hnijssen

Achilleion Sarayı da gelen ziyaretçilerini tarihi ve doğa harikası bahçesi ile kendine hayran bırakır. Siz de Kraliçe Elizabeth’in hayatını ve bu sarayı neden seçtiğini merak ediyorsanız Korfu ziyaretiniz sırasında Achilleion Sarayı’na uğramayı sakın unutmayın. Korfu Adası şehrini inceleyebilirsiniz.

Taşoz Adası Görülecek Yerler

Yunan adaları içinde yeni yeni turistik bir merkez haline gelmeye başlayan Taşoz Adası’nı ziyaret etmek ve dinginliğin tadını çıkarmak sizin elinizdedir. Akdeniz iklimi etkisi nedeni ile yıl boyunca yumuşak bir havanın hakim olduğu adayı yılın her ayı ziyaret edebilirsiniz. Yazın ziyaret edenler mutlaka denizin ve güneşin tadını daha çok çıkarır.

Altın Plaj

maxpixel

Altın Plaj ve Makriamos Plajı çocuklu aileler ve yeşili sevenler için çok iyi bir fırsattır.

Paradise Plajı

Walkerssk

Rüzgar sörfü yapmak isteyenler için ise Paradise Plajı ve rüzgar yeterlidir. Eski Liman alanında manzarayı izlemek ve arkeolojik kalıntıları incelemek Taşoz Adası’na özgü bir güzelliktir.

Archangel Michael Manastırı

Ronald Saunders

Uçurumun kenarında inşa edilmiş olan Archangel Michael (Başmelek Mikail) Manastırı’nı ziyaret etmek ve sunduğu manzarayı fotoğraflamak turistlerin sıklıkla yaptığı aktiviteler arasındadır.

Limenas Köyü

Mike McBey

Özellikle geleneksel yönünü koruduğu için turistlerin ilgisini çeken Limenas Köyü’nde zaman geçirmek çok farklı bir deneyim olacaktır.

Antik Agora Arkeolojik Alanı

pxhere

Taşoz Adası’nda yapılacak en ilginç gezi Antik Agora Arkeolojik Alanı’nda bulunan kalıntılar arasında olacaktır. Bazilika ve tiyatro kalıntılarının da bulunduğu bu alanda pek çok eseri görme şansınız bulunur.

Theologos Thölsos Müzesi

nevena011

Theologos Thölsos Müzesi Taşoz Adası’nda bulunan eserleri ve çeşitli kalıntıları içermesi açısından çok değerlidir. Taşoz Adası mutlaka ziyaret edilmesi ve birkaç gün ayrılması gereken güzellekler ile doludur. Taşoz Adası şehrini detaylı inceleyebilirsiniz.

Selanik Görülecek Yerler

Şehir tarihi öncesi çağlardan Roma dönemine Venediklilerden Osmanlı dönemine kadar bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Kozmopolit bir milletler topluluğuna sahip olan kentte tüm etnik unsurlar kendilerine özgürce bir yaşam alanı bulmuş. Şehir Yunanistan’da keşfedilmeyi bekleyen birçok tarihi ve doğal güzelliği ile ziyaretçilerini bekliyor.

Aziz George Kilisesi

Danel Solabarrieta

Aziz George Kilisesi şehrin en antik ve mistik kiliselerinden birini oluşturan devasa anıtlarındandır.

Ayasofya Kilisesi

Tilemahos Efthimiadis

Özellikle Selanikte yer alan Ayasofya Kilisesi, Kutsal Havari Kilisesi, Aziz Demetrius Kilisesi gibi yapılar şehri dini açıdan da ön plana çıkarmıştır. Osmanlı döneminde kiliseden camiye çevrilen bu yapılar Osmanlı egemenliğinin sona ermesinin ardından tekrar kiliseye dönüştürülmüştür. Hepsi bir anıt eser niteliğinde olan bu eserler ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken alanları oluşturuyor.

Beyaz Kule

dimitrisvetsikas1969

Şehirde Beyaz Kule, Galerius Kemeri, Yukarı Şehir, Bizans Duvarları’nı da görmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Özellikle Yukarı Şehir’de yapacağınız gezi sizi alıp tarihin eski dönemlerine götürecektir.

Makedonya Mücadelesi Müzesi

largetravelinmarge

Makedonya Mücadelesi Müzesi gezinizde ise Osmanlı egemenliğinden çıkarken bu coğrafyanın durumu hakkında detaylı bilgiler edineceksiniz. Selanik şehrinin özelliklerini öğrenmek için

Sisam Görülecek Yerler

Yunan adaları içinde gözde sayılan Sisam tatilden beklenen güneş, kum, deniz ve huzuru tatilcilere doyasıya yaşatır. Gürültü ve rahatsız edici pek çok şeyden uzak kalmak isteyenler Sisam Adası’nda huzurun ve dinginliğin tadını doyasıya çıkarır.

Pisagor Antik Kenti

selami.coskun.56

Pythagorion (Pisagor) Antik Kenti bir zamanlar orada yaşamış olan ünlü matematikçi Pisagor’un izlerini görmek ve hediyelik eşyalar almak için iyi bir fırsattır. Ayrıca bu kasabada bulunan kafelerde dinlenmek ve bir şeyler yemek de çok keyifli olacaktır.

Mikro Seitani Plajı

My Samos Blog

Ege Denizi’nin en saf ve temiz halini yaşamak isteyenler için Mikro Seitani Plajı tercihleriniz arasında olmalıdır. Bu plaj dışında adada çok sayıda plaj bulunur ve yemek için güzel mekanlar da vardır. Herkesin istediği sahilden denize girebildiği Sisam Adası yemek, otel ve araç kiralama gibi hizmetlerin çok pahalı olmadığı bir tatil sunar. Meryem Ana Mağarası Manastırı mağarası ve sonunda bulunan kilisesi ile çok ilgi çekicidir. Ayrıca manastırdan Türkiye’ye doğru olan manzarayı da mutlaka fotoğraflamalısınız.

Hera Tapınağı

MCAD Library

Adanın en gözde turistik mekanlarından olan Hera Tapınağı çevresindeki kalıntıları incelemek Sisam’a giden turistlerin hemen hemen hepsinin yaptığı bir etkinliktir.

Eupalinos Yeraltı Su Kemeri

wikimedia

Eupalinos Yeraltı Su Kemeri bir zamanlar dünya harikası sayılmış bir yerdir. Dar yapısından dolayı korkan ve rahatsız olanların bu yeraltı su kemerine girmesi önerilmez. Saydığımız doğal güzellikleri görmek, denizin tadını çıkarmak, Türk mutfağına yakın bir mutfağı denemek ve çok uygun fiyatlara tatil yapmak isteyenler için Sisam Adası kaçırılmayacak bir fırsattır. Otelleri ve yemekleri uygun fiyatta olan adaya Türkiye’den kısa süren feribot seferleri ile ulaşıp orada da araç kiralayıp çok hoş zamanlar geçirebilirsiniz. Yeşil pasaporta vize uygulaması olmayan kısa süreli tatiller için de kapıda vize uygulaması olan bu adayı mutlaka tatil listenize alın. Sisam şehri daha fazla detay için

Mikonos Görülecek Yerler

Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlencenin devam ettiği Mikonos Adası deniz, kum ve güneşi ile de gündüzleri çok canlıdır. Efsanelerin eşlik ettiği adada sıkılmadan birkaç gün geçirip doyasıya eğlenebilirsiniz. Adada bulunan çok sayıda doğal güzellik ve tarihi mekan turistlerin ilgisini çeker. Sahil boyunca bir duvar gibi kurulmuş olan evlerden oluşan Küçük Venedik alanı birçok fotoğrafın arka planında mutlaka yer alır. Küçük Venedik denilen renkli evler o kadar hoş bir manzara sunar ki gören herkes kesin fotoğraflamak ister. Buğday üretmek için kurulan ama teknolojik gelişmeler sonucunda kullanımdan kalkan Yel Değirmenleri’nin ardından güneş batımını izlemek ender yerlerde bulunabilecek bir deneyimdir.

Mikonos Folklör Müzesi

wikimedia

Mikonos Folklor Müzesi ve Arkeoloji Müzesi’ni gezmek Mikonos’tan çıkarılan tarihi eserleri ve kalıntıları incelemek aynı zamanda yerel kültürü tanımak gibi fırsatlar sunar. Mikonos Adası Kiliseleri’nden bazılarını gezmek ve incelemek çoğu turistin yaptığı bir aktivitedir. Mikonos Belediye Sarayı ve yanındaki tarihi okul binasını görmeden Mikonos’tan dönmeyin.

Ege Denizcilik Müzesi

wikimedia

Denize merakı olanların çok sayıda geminin kopyası bulunan Ege Denizcilik Müzesi’ni ziyaret etmesi ve Yunanlar hakkında bilgi toplaması mümkündür. Mikonos Adası çok sayıda kilisesi, müzeleri, doğal güzellikleri ve tarihi yapısı ile ziyaretçilerini bekler. Adayı tam anlamıyla gezmek isteyenler için toplu taşıma araçları yetersiz kalacağı için otomobil veya motor kiralamakta fayda vardır. Mikonos Adası şehri bilgileri için bakabilirsiniz.

Girit Görülecek Yerler

Girit Savaşı ile Osmanlı yönetimine de geçen ada çeşitli kültürlerin yaşadığı ve etkileşim içinde olmasının verdiği bir zenginlik ile görenleri kendisine hayran bırakır. Dünyaca tanınmış çok ünlü bir turizm merkezi olan Girit tatil için gelen turistlerin çoğunlukta olduğu bir adadır. Adada bulunan çok önemli eserler, doğal güzellikler ve tarihi doku turist sayısını her geçen gün biraz daha artırır.

Knossos Sarayı

davestem

Minos Uygarlığı’na başkentlik yapmış olan Knossos Sarayı dünyaca ün kazanmış bir saraydır. Girit’te en ilgi çeken turistik gezi mekanı olan Knossos Sarayı tarihi geçmişi ile çok dikkat çeker. Rethymnon şehrinde Osmanlı’ya ait izleri görmek ve Sadrazam Kara Musa Paşa’nın adını taşıyan camiyi ziyaret etmek çok güzel bir deneyim olacaktır.

Heraklion Arkeoloji Müzesi

Carole Raddato

Heraklion Arkeoloji Müzesi’nde GiritAdası ve Minos Uygarlığı’na ait eserleri inceleme fırsatı da sunar. Osmanlı’nın Girit Adası’ndaki ilk kalesi olan Hanya Şehri Osmanlı’nın etkilerini görmek ve Halepa Fermanı’nın imzalandığı yeri incelemek açısından tarih severlere önemli keşifler sunar.

Palmiye Plajı

Any_name_not_taken

Ayios Nikolaos Tatil Beldesi ve Palmiye Plajı özellikle deniz, kum ve güneşi bir arada isteyenler için bulunmaz bir tatil fırsatı sunar. Akdeniz ikliminde tatil yapmanın keyfini çıkarmak için her yıl sayısız insan Girit’i ve eşsiz güzelliklerini tercih eder. Girit şehri hakkında daha fazla detay için bakabilirsiniz.

Rodos Görülecek Yerler

Ege Denizi’nde bulunan Oniki Adalar’ın en büyüğü olan Rodos Adası tarihi ve doğal güzellikleri ile görülmeye değer bir şehirdir. İslamın yayılmasını önlemek ve hasta ile yaşlılara bakmak gibi görevleri üstlenen şövalyelerin oluşturduğu Şövalyeler Hastanesi’nin zamanla Arkeoloji Müzesi haline dönüşme serüvenini ve müzenin eserlerini incelemeye mutlaka zaman ayırın. Rodos Adası’nda bulunan birçok kalıntıyı arkeoloji müzesinde bulmanız mümkündür. Arnavut kaldırımların ve taş binaların eşlik ettiği Şövalyeler Sokağı’nı Rodos’a giden herkes görmeli ve fotoğraflamalıdır.

Süleyman Camisi

kamila_mi_la

1522 yılında başlayan ve 400 yıl süren Osmanlı İmparatorluğu serüvenini Rodos Adası’nda hissetmek için Kanuni Sultan Süleyman adına yapılan Süleyman Camisi’nde zaman geçirmelisiniz. Cami ziyaretiniz sırasında halen azınlıkta olan bir Türk nüfusun Rodos’ta yaşadığını ve onlardan birini görebileceğinizi de unutmayın.

Grand Masters Sarayı

manfredrichter

Grand Masters Sarayı’nın 150 odasından turistlere açık olan 20 odasını gezip eserleri incelemeyi aklınızdan çıkarmayın. Dünyadaki ortaçağ surlarının en güzel örneklerinden biri olan Rodos Şehir Surları’nı dolaşıp Osmanlı’ya teslim oluşunu gözünüzde canlandırabilirsiniz.

Mandraki Limanı

manfredrichter

Mandraki Limanı şehirde düzenlenen yolcu turlarına ev sahipliği yapar. Şehirde gezmek veya başka yerlere gitmek için limandan kalkan teknelerden birine binmeniz yeterlidir. Osmanlı etkisinin hissedildiği Rodos Adası ziyaretçilerini doğal güzellikleri ve palmiyeleri ile karşılayıp mutluluk ve keyif dolu anlar ile uğurlar. Rodos Adası şehri detaylı bilgi öğrenmek için bakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here