Yunanistan Hakkında Önemli Bilgiler

 • İngiltere ve diğer tüm AB vatandaşlarının Yunanistan’a girmek için geçerli bir pasaporta ihtiyaçları vardır. ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve AB üyesi olmayan Avrupalı devlet vatandaşları herhangi altı aylık süre içinde turist olarak doksan gün ülkede kalabilirler. Bu şartlara bağlı olarak Türkiye vatandaşları da ülkede doksan güne kadar pasaport girişleri ile kalabilirler.
 • Yunanistan’ın para birimi avrodur. Euro banknotları 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 şeklinde basılır. Madeni paraları ise 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 sent ile 1 ve 2 Euro olarak kullanılır. Ülkede özellikle sahte avro banknotları ile kandırılmamaya dikkat edin. Özellikle de 100 € ve 200 € ile bol miktarda sahtecilik yapılmaktadır.
 • Yunan bankaları normalde pazartesiden perşembeye 08: 30-20: 30 ve 8: 30-22: 00 saatleri arasında açıktır. Pasaportunuzu her zaman kimliğinizin kanıtı olarak yanınızda bulundurun. Büyük oteller ve bazı seyahat acenteleri ağır komisyonlarla olsa da bir değişim hizmeti sunmaktadır. Tam hizmet bankası olmayan küçük adalarda yetkili banka acenteleri uygun bir şubeye bir görevli göndermek için ek bir ücret talep edecektir. Atina ve diğer önemli turistik merkezlerde yabancı nakit alışverişinde bulunmak için yetkili yerler çıktı. 24 saat çalışan otomatik olarak paranızı yabancı banknota değişen küçük bir makine vardır. Makine de bir minimum komisyon düşecektir.
 • Bankamatik kartı Yunan ATM’lerinden para çekerek seyahat ederken para ulaşımında en yaygın araç haline geldi. Daha büyük havaalanlarının geliş salonunda en az bir ATM’si vardır. Nüfusu birkaç bin olan herhangi bir kasaba veya adada da ATM’ler bulunur. ATM’lerde kredi kartlarını kullanmak kabaca aynı şekilde olur. Büyük kredi kartları genellikle daha ucuz tavernalar veya oteller tarafından kabul edilmemekle birlikte size araba kiralamak için gerekli olabilir. Büyük seyahat acenteleri de onları kabul edebilir ancak büyük kredi kartları ile feribot biletleri satın alırken yüzde üç oranında bir ek ücret de beraberinde ödenir.
 • Kötü derece düzensiz olan Yunan çalışma saatlerini genellemek pek mümkün değildir. Çoğu dükkan sabah 8.30 olduğunda açılır. Bankalar haricindeki pek çok yer en azından Salı, Perşembe ve Cuma günleri yaklaşık üç saat boyunca açık olur. Turist alanları, süpermarketler ve seyahat acenteleri ile birlikte gün boyunca açık kalma ihtimali bulunan en önemli arkeolojik alanlar ve müzeler Avrupa takvimini benimseme eğilimindedir. İşlemlerinizi halletmek için gerekli olan yerleri erkenden ziyaret edip bir an önce halletmeye çalışın. Hem kış hem de yaz saatlerine uygun olarak çalışma saatleri kılavuzlarda belirtilir. Manastırlar sınırlı sayıda olan ziyaretler için genellikle sabah 9’dan öğleye kadar açık olur.

Yunanistan Hakkında Diğer Bilgiler

 • Yunanistan’da yaşam maliyeti özellikle AB’ye girilmesi, Euro’nun kabulü ve 2011’de KDV oranının artması sonrasında astronomik bir şekilde arttı. Mağazalarda ve kafelerin fiyatları da bundan payını aldı. Tatil beldelerinin dışındaki seyahat ve restoranların toplam maliyeti diğer ülkelerdeki kısa süreli konaklama ücretlerini geçmiş durumdadır. Fiyatlar ülkede nereye ve ne zaman gittiğinize bağlı olarak değişkenlik gösterir. Büyük şehirler ve popüler turizm beldeleri küçük adalara göre daha pahalıdır. Özellikle Temmuz-Ağustos aylarında, Noel, Yeni Yıl ve Paskalya tatilleri boyunca her yerde fiyatlar fark edilir derecede farklı olmaktadır. Çoğu adada kişi başı 50 € dan başlayan bütçeniz ile çift olarak kısa süreli feribot, otobüs yolculuğu ve temel konaklama imkanı bulabilirsiniz. Kamp kurarak konaklamak isterseniz masrafları marjinal bir şekilde düşürebilirsiniz. Büyük bir şarap veya bir bira ile temel bir taverna yemeği yaklaşık 12-20 € arasında değişen kişi başı maliyeti olabilir. Daha iyi bir şişe şarap, daha pahalı balık veya daha iyi bir yemek de ise fiyat aralığınız 20-30 € olabilir. Şişirilmiş fiyatların olduğu uluslararası menülerin bulunduğu en gelişmiş tatil bölgelerinde dahi çoğu zaman yerli halkın yemek yediği basit ve nezih bir taverna bulabilir yeme içmenizi daha ekonomik hale getirebilirsiniz.
 • Yunanistan, suç oranı düşük ve dürüstlük açısından haklı bir üne sahip Avrupa’nın en güvenli ülkelerinden biridir. Çoğu zaman, bir kafede bir çanta veya cüzdan unutursanız döndüğünüzde onun yerli yerinde durduğunu göreceksiniz. Bununla birlikte ülkede son zamanlarda hırsızlık ve gasplar gittikçe daha yaygın hale geliyor. Bu eğilimin ekonomik kriz nedeniyle oluştuğu söyleniyor. Bunu göz önünde bulundurarak odalarınızı ve arabaları güvenli bir şekilde kilitlemek, değerli eşyalarınızı özenle saklamak sizin için en iyisi olacaktır. Yunanistan’da grevler ve gösteriler şeklinde sivil karışıklıklar da her geçen gün artmaktadır.
 • Ülkede seyahatiniz sırasında size en uygun kimlik belgesini taşımak faydanıza olacaktır. Bu belgeler pasaport ya da ehliyetiniz olabilir.
 • Kanunlara aykırı hareket etmek size bir ceza getirebilir. Bunun en yaygın nedenleri plaj çıplaklığına dikkat etmeme, izin verilen alanlar dışında kamp yapma, sarhoşluk veya ahlaka aykırı olan davranışlar sergilemektir. Ayrıca havaalanları gibi yasak alanlarda fotoğraf çekmemelisiniz. Ülkede uyuşturucu suçları büyük bir suç olarak kabul edilir. Bu suçlardan dolayı ömür boyu hapis cezası ile bile karşılaşabilirsiniz.
 • Ülkede elektrik 220 volt AC’dir. Standart Avrupa tarzı iki pimli fişler kullanılır. Türkiye’de kullandığınız tarz elektrik aletlerinizi burada da rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Birçok müze gibi bütün antik yerleşim alanlarına yaklaşık 2 € ila 12 € arasında değişen giriş ücretini ödeyerek girebilirsiniz. Devlet tarafından işletilen tüm sitelere ve müzelere giriş pazar ve resmi tatil günlerinde Kasım’dan Mart’a kadar olan süre zarfında ücretsizdir.
 • Yunanistan’da uygulanan AB sağlık ayrıcalıklarına rağmen hırsızlık, kayıp, hastalık veya yaralanmalara karşı seyahat etmeden önce bir sigorta poliçesi çıkarmayı düşünmelisiniz. Yeni bir poliçenizi ödemeden önce sigortanızın kapsadığı nitelikleri kesinlikle kontrol etmelisiniz. Bazı ev sigortası poliçeleri yurt dışındayken eşyalarınızı karşılayabilir. Birçok özel tıbbi kurum ise yurtdışına yönelik kapsam genişletme teklifleri sunabilir. Medikal tedaviniz olduysa ilaçlar ve tedaviler için tüm makbuzları saklayın. Çalınan ya da kaybolan bir şey varsa polis tarafından tutulan raporla bunu kayıt altına alın. Çünkü bir polis memurunun tutmadığı tutanak olmadığı sürece sigorta şirketleri bunu göz önüne almazlar.
 • İnternet kafelerinde saat başına fiyatları 2-4 € civarındadır. Çoğu otel ve gittikçe artan sayıda kafe müşterilerine ücretsiz internet erişimi sunmaktadır.
 • Çamaşırhaneler yıkama ve kurutma başına 8-10 € ‘luk bir ücretle maliyet üzerinden kullanılabilir. Ülkede birçok tel çamaşırhane için ücret talep edecektir.
 • Bazı ana posta şubeleri akşamları ve cumartesi sabahları açık olmasına rağmen genellikle Pazartesiden Cumaya kadar hafta içi her gün sabah 7.30’dan akşam 2’ye kadar açıktır. Postanızın ağırlığına uygun olarak ücretlendirmeler yapılır. Postanız çok makul fiyatlar ile yerine ulaştırılır. Sıradan posta kutuları parlak sarı, açık kutular ise koyu kırmızıdır. Ancak günümüzde posta kutuları dekoratif amaçlarla da kullanıldığından gerçek bir postaneye komşu olan kutuları kullanmak en iyisidir.
 • Yunanistan’ın en güvenilir genel tur haritalarına Atina merkezli Anavasi, Yol Sürümleri ve yeni çıkan Orama tarafından yayınlanan haritalardan ulaşabilirsiniz. Anavasi ve Road Editions kitapçılarından bu haritaları edinebilirisiniz. Ayrıca benzin istasyonları ve turistik dükkanlarda da yaygın olarak bu haritalar bulunmaktadır.
 • Yunanistan’da üç mobil telefon şebekesi bulunuyor. Dağlarda veya gerçekten uzaktaki adacıklarda telefon şebekesi çekmeyen yerler olsa da ülke genelinde telefon çekim alanı iyidir. Diğer ülkelere göre değişen iletişim tutarları uygulanır. Kara hatları ve genel telefonlar gazete bayilerinden 4 € ‘dan başlayan fiyatlarla telefon kartları sağlayan OTE tarafından işletilmektedir. OTE kendi işlem şemasına sahiptir ancak rakip işletmeler genellikle daha ucuza işlem sunar. Ücretsiz bir arama kartı numarasına erişmek için ücret alınmayacak olmasına rağmen otel odalarından doğrudan çağrı yapmaktan kaçının çünkü böyle yerlerde aramalarınızda büyük bir ücret uygulanır.
 • Müzeler ve arkeolojik alanlar en azından profesyonel fotoğrafçılar için izin gerektirir. Ancak Yunanistan’ın hemen hemen her yerinde fotoğraf çekebilirsiniz. Ana istisna havaalanlarında veya askeri tesislerde resim çekmemeye dikkat edin. Çünkü casusluk suçlaması ile karşı karşıya kalıp suçlu durumuna düşebilirsiniz.
 • Kamu tuvaletleri genelde parklarda ya da meydanlarda yer alır. Çoğunlukla yeraltında olan yerlerde tuvaletleri bulabilirsiniz. Aksi takdirde bir otobüs istasyonunda da tuvalet bulmaya çalışabilirsiniz. Turistik alanlar haricinde kamu tuvaletleri pislik içindedir. Bu nedenle lokantaların ve barların tuvaletini kullanmak en iyisidir.
 • Yunanistan Ulusal Turist Örgütü’nün yurt dışında da birçok ofisi bulunur. Çeşitli ücretsiz bölgesel tanıtım broşürlerini örgüt yayınlar. Nereye gitmek istediğinizi gösteren bir resim elde etmek için broşürler faydalı olabilir. Yunanistan’da resmi EOT ofisleri bulunur ancak her zamanki broşürlerin yanı sıra feribot seferleri için haftalık programlar bulabileceğiniz daha büyük klavuzlar da isteyebilirisiniz. EOT personeli otobüs ve tren seferlerinin yanı sıra yerel siteler ve müzeler için mevcut çalışma saatleri konusunda tavsiyelerde bulunabilir ve ara sıra konaklama konusunda da size yardımcı olabilir. Bulunduğunuz yerde EOT ofisi yoksa belediye tarafından işletilen turistik ofislerden de bilgi alabilirsiniz. Belediyenin turistik ofisleri EOT şubelerinden daha motive edilmiş haldedir ve size daha çok yardımcı olabilir. Bunların hiçbirini bulamazsanız yerel polisin bulunduğu Turist Polisi merkezini ziyaret edebilirsiniz. Size polisler de önemli konularda yardımcı olup yol gösterebilir.
 • Genel olarak özürlü vatandaşlara Yunanistan’da iyi hizmet verilmez. AB genelinde ortak bir mevzuat uygulandığından beri durum giderek düzelmeye başladı. Şehirlerde görme engelli kişiler için tekerlekli sandalye rampaları ve bip sesleri olan yaya geçişleri nadir bulunur. Bu durum ülkenin engelli vatandaşlara ne kadar önem vermediğini gözler önüne serer. Yasal dayatmaların katkısı ile son zamanlarda engelli vatandaşların hakları konusunda bir takım düzenlemeler yapılır oldu. Sadece Atina havalimanında metro ve havayolu personeli engelli yolcuların tekerlekli sandalyelerini kullanmaya alışkın ve özürlü dostu bir tutum sergiler. Ülkenin başlıca turistik yerleri olan tarihi mekanlar genellikle hareket kabiliyeti bozuk olan herkes için erişilemez veya tehlikeli durumdadır.
 • Çocuklara yönelik her şey dahil olan tatil merkezlerinin dışında onlar için ülkede çok az eğlence vardır. Çok eğlenceli mekanlar ve parklar çocuklara sunulmaz. Su parkları, turistik yerler ve özellikle çocuklara yönelik ilgi çekici diğer yerler rehber boyunca not edilmiştir ama çok az sayıdadır. Lüks oteller bir çeşit bebek bakım hizmeti veya kreş hizmeti sunma eğilimindedir. Evde bulabileceğiniz tüm temel bebek ürünleri Yunanistan’da mevcuttur. Ancak bazı ürünler normalden daha pahalıdır. Bu yüzden evden ayrılmadan önce bezleri, tozları ve kremleri alıp çocuğunuz ile öyle yola çıkmalısınız. Çoğu yerli feribot şirketi ve havayolu şirketleri yaşlarına bağlı olarak % 50 ile % 100 arasında değişen çocuk indirimleri sunar. Çocuğunuz ile yapacağınız Yunanistan tatilinizde çocuğunuz biraz sıkılabilir ama bu durum biraz da size bağlıdır. Çocuğunuza keyifli anlar yaşatacak aktiviteler bulursanız daha keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here