Yunanistan’a Ne Zaman Gitmeli?

Ülkede turizm mevsimi için en yoğun olan aylar Mayıs ile Ağustos arasıdır. Özellikle plaj turizmi için gelen ziyaretçiler Akdeniz’in enfes plajlarında denizin ve kumun tadını çıkarır. Doğa harikası koy ve körfezlerde Akdeniz’in mavi sularına kendilerini bırakırlar. Siz de özellikle deniz turizmi için Yunanistan’a gitmek istiyorsanız bu ayları tercih etmelisiniz. Ancak kalabalıktan hoşlanmayanlar ve denize girmek istemeyenler için yaz mevsimi çok uygun değildir. Tarih ve kültür turizmi için ülkede bütün yıl boyunca gezgin turistler bulunur. Bu turizm faaliyeti için çok değişken olmayan iklim şartlarının etkisi yok denecek kadar azdır. Yılın her mevsimi Yunanistan’da doğa, kültür ve tarih turizmi yapılabilir. Ancak daha az güneşli ve ılık havalar yürüyüşlerinizde size kolaylık sağlayacağından ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Eski Yunan’dan kalma tarihi eserleri ve doğa harikası Akdeniz iklimine sahip koy ve körfezleri ile Yunanistan sizi bekliyor.

Yunanistan Festivaller ve Resmi Tatiller

Yunanistan’ın popüler festivallerinin çoğunun dini temeli vardır. Bu yüzden Ortodoks takvim uyarınca bir festival çizelgesi hazırlanır. Kutlanacak festivalin arifesi de günün kendisi kadar önemli bir yer tutar. Önemli olayların çoğu festivalden bir gece önce kutlanır. Festival için belirlenen tarihin sabahında orada olursanız hazırlıkları ve farklı etkinlikleri kaçırmamış olursunuz. Festivaller kadar hazırlık aşamaları ve ön kutlamaları da ziyaretçilerine cazip bir güzellik sunar.

Paskalya

Paskalya Yunan yılının en önemli festivalidir. Hem güzel hem de hareketli dini törenleri ve şölenleri için Yunanistan’da Paskalya zamanında olmak mükemmel bir zamanlamadır. Böyle zamanlarda konaklamak isteyenler önceden rezervasyon yaptırmazsa yer bulmak zor olacaktır. Yunan turistlerin yanı sıra uluslararası turistler için de yoğun bir zaman olan Paskalya tarihlerini mutlaka dikkate alın.

İlk büyük tören Cuma akşamı gerçekleşir. Paskalya zamanı ülke ışıklar ile aydınlanır, kutlamalar başlar, geleneksel tebrikler gerçekleştirilir. Ülke genelinde havai fişekler ve dinamitler patlatılarak eğlenceli anlar yaşanır.

İsim Günleri

Yunanistan’da herkes doğum gününü iki kez kutlar. Daha da önemlisi gerçek doğum gününüzden çok aynı ada sahip olan azizin İsim Günü daha büyük kutlanır. İnsanların bu tarz kutlamalar yaptığı bir dönemde orada olursanız bu durum size çok ilginç gelebilir. Büyük isim günü kutlamaları binlerce kişiyi kapsıyor olabilir. Binlerce kişinin katıldığı doğum günü kutlamaları da kendi başına bir festival sayılacak kadar geniş kapsamlı olur. Yoğun kalabalık ve farklı etkinlikler isteyenler için böyle günler kaçırılmaz bir fırsat olacaktır.

Yeni Yıl Günü (1 Ocak)

Yunanistan’da yeni yıla girilen gece ve gün boyunca eşsiz kutlamalar yapılır. Havai fişek gösterileri ve kutlama yemekleri ile yerel halk uzun kutlamalar yapar.

Karnaval Günü (Şubat- Mart)

Şenlikler üç hafta boyunca Paskalya’dan önce yedinci hafta sonunda zirve noktaya ulaşır. Kostüm partileri ile Karnaval Akdeniz’deki en büyük ve en çirkin kutlamalar arasında sayılır. Maskeli ve ilginç kostümlü insanlar karnavalda doyasıya eğlenir. Ülke genelinde karnaval kutlamaları yapılsa da Yunan adalarının her biri kendine özgü kutlamalar da geliştirmiştir.

Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Hem bir dini hem de ulusal tatil olan bu gün bir yanda askeri törenlerin bir yanda da dans edenlerin bir arada olduğu nadir günlerdendir. 1821’de Osmanlı yönetimine karşı başlatılan isyanın kutlanmasına da denk gelen bugün Yunanistan’da tam bir coşkuyla geçirilir.

Paskalya (15 Nisan)

Yunan yılının en önemli festivalidir. İdra adası 360 kilise ve manastır ile başlıca Paskalya beldesi kabul edilir. Ülkedeki diğer ünlü Paskalya kutlamaları ise Korfu’da, Atina’da ve Karpathos’da gerçekleştirilir.

Mayıs Günü (1 Mayıs)

Kasaba halkı geleneksel olarak kırsal kesimde piknik yapmak ve uçurtmalar uçurmak için bugünü tercih eder. Mükemmel bir gün geçirmek için eşsiz olan kutlamalarla gün sonlandırılır.

Aziz Konstantin ve Aziz Helen Bayramı (21 Mayıs)

İmparator Konstantin Bizans İmparatorluğunda Hıristiyanlığın savunucusuydu. St. Helen de onun annesiydi. İki isim adına anma törenleri ve kutlamalar düzenlenir.

Peter ve Paul Günü (29- 30 Haziran)

Daha yaygın olarak kutlanan iki ad gününün ortak bayramıdır. Genellikle 29 Haziran’da kutlanmaktadır. Kutlamalarda önemli isimler anılır.

Aziz Margaret Şöleni (17 Temmuz)

Kırsal alanlarda kutlanan büyük bir şölendir. Kırsal alanda daha çok kutlanmasının nedeni ise ürünlerinin önemli bir koruyucusu olarak bu ismi görmelerindendir.

Kutsanmış Meryem Kutlamaları (15 Ağustos)

İnsanların yoğun olarak katıldığı geleneksel bir gün olduğundan o gün konaklamak için yer bulmanız çok zor olacaktır. Hatta bazı Yunanlılar sokaklarda bile uyur. Büyük şölenler de çok uzun sürer.

Meryem Ana’nın Doğuşu (8 Eylül)

Etkinliğe adanmış olan kiliselerde özel hizmetler verilir. Ülkede en mnemli günler arasında sayılan bugün yoğun ilgi ile karşılanır.

İlahi Aziz Yadigâr Günleri (24 Eylül)

Azizin manastırında İlahi Aziz Yadigâr gününden önceki gece ve o günün sabahı erken saatlerde ayinler yapılır ve insanlar buna yoğun ilgi gösterir.

Aziz Demetrios’un Şenliği (26 Ekim)

Bir başka popüler isim günü olan bu şenlikler özellikle de koruyucusu olduğu düşünüldüğü için Selanik’te daha büyük şekilde kutlanır.

Başmelekler Michael ve Gabriel’in Bayramı (8 Kasım)

Özellikle Simi’deki Taksiarhis kırsal manastırında ve Mandamadhos’un büyük manastırı Lesvos’da kutlanan bayramlardır. Başmelekler Michael ve Gabriel adına yapılan ayinler dikkat çekicidir.

Aziz Nicholas Şöleni (6 Aralık)

Kendisine ithaf edilen birçok şapel bulunur. Aziz Nicholas denizcilerin koruyucu azizi kabul edildiği için bugün büyük kutlamalar ile geçirilir.

Noel (25-26 Aralık)

Günümüzde de Noel hala önemli bir dini bayram olup giderek artan oranda ticari süslemelerle zenginleştirilir. Farklı süslemeler, hediyeler ile ilginç kutlamalar yapılır.

Yılbaşı Gecesi (31 Aralık)

Noel’in diğer on iki gününde olduğu gibi yılbaşı gecesinde de birkaç çocuk kapıları çalar ve şarkı söyleyerek karşılığında para alır. Yılbaşı gecesinde herkes sevdikleri ile toplanıp kutlamalar, yemekler düzenler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here