Yunanistan’da Ulaşım

Yunanistan’daki standart karayolu ulaşımında otobüsler kullanılır. Tren ağları son zamanlarda daha da sınırlı hale gelmiştir. Otobüsler anakaradaki çoğu birincil rotayı kapsar ve adalarda temel bağlantıları da sağlar. Otobüslere alternatif olarak adalarda scooter, motosiklet veya araba kiralayabilirsiniz. Adalar arası yolculuk feribotlar, katamaranlar veya su altı folyoları ile olur. Bu yolculuklar sonunda Yunan adalarından herhangi birine ulaşmanız mümkündür. İç hat uçuşları nispeten pahalıdır ancak tam anlamıyla günlerce yolculuktan tasarruf etmek için iyi bir alternatiftir. Atina-Rodos yolculuğu tekneyle 28 saate karşılık gelirken uçakla sadece iki saatlik bir zaman alır.

Ana hatlardaki otobüs servisleri etkin ve sıktır. Otobüsler tarifeli kalkış saatlerinde derhal yola çıkar. İkincil yollarda daha az düzenli ve daha uzun aralıklarla seferler düzenlenir. Ancak en uzak köyler bile eyalet başkentine haftada birkaç gün de olsa otobüs ile ulaşabilir. Adalarda feribota binmek için limanı ve ana kasabayı bağlayan otobüsler seferleri bulunur. Ulusal şebeke KTEL olarak bilinen her ilde bulunan özel operatörlerin bir sendikası tarafından işletilmektedir. Orta büyüklükteki veya büyük şehirlerde farklı yönlerde servisler için birkaç dağınık terminal de bulunur. Bu nedenle gidişiniz için doğru istasyonda olduğunuzdan emin olun. Büyük ulaşım noktalarında bilet satışı bilgisayarlı olup gideceğiniz yere uygun bileti almanız gerekir. İkinci kırsal alan sayılan yerlerde yapılan ulaşımlarda ise bilet dağıtan kişiler görürsünüz. Fiyatlar mesafeye göre sabitlenir ve farklı tarife uygulamaları da yoktur.

Yunan anakarasındaki demiryolu ağı OSE denilen bir işletme tarafından yönetilmektedir. Birkaç istisna dışında trenler otobüslerden daha yavaş ulaşım sağlar. Bununla birlikte yolculuğunuzda gidiş bileti yanında bir dönüş bileti satın alırsanız yüzde elli daha az ödeme yapabilirsiniz. Zevkli bir yolculuk için ve zaman sınırlaması olmayanlar için tren yolculuğu seçenekler arasındadır. Bilgisayarlı tesislere sahip bir istasyonda yolculuk yapacaksanız ek bir ücret ödemeden bir koltuk ayırtabilirsiniz. Biletinize bir taşıma ve koltuk numarası yazılır ve konforlu bir seyahat edersiniz. Tren yolculuğunda iki temel sınıf vardır. Bunlardan ikinci sınıf birinci sınıftan yüzde 25 daha ucuzdur. Ülkedeki hat yükseltme çalışmaları tamamlandığında birçok şehir ulaşımı daha kolaylaşacak. Atina ve Selanik arasındaki tren yolu hizmetinde ikinci sınıf bir bilet kişi başı 45 € gibi bir fiyattır. Gece daha yavaş yol alan trenlerde ise bir koltuk için 25 € ödemeniz gerekir.

Denizde giden gemilerin birkaç çeşidi vardır. Bunlar içinde sıradan feribotlar, yeni nesil yüksek hızlı tekneler ve katamaranlar yer alır. Araba taşıyan veya sadece yolcu taşıyan deniz ulaşımı araçlarından size hangisi daha uygunsa onu seçmelisiniz. Feribot bağlantıları hem güzergah haritasında hem de rehber boyunca belirtilmiştir. Bununla birlikte programlar kötü bir şekilde istikrarsızdır ve mevsimsel olarak değişebilir. Daha merkezi ve büyük olan yerlere daha sık seferler düzenlenirken nüfusu ve ziyaretçisi daha az olan adalara haftada yalnızca iki veya üç kez ulaşım sağlanır. Güvenilir kalkış bilgisini tüm ada ve anakaradaki limanlarından temin edilebilirsiniz Daha yoğun olan liman polisi program bilgisi için İngilizce seçenekli otomatikleştirilmiş telefon cevaplama servislerine sahiptir. Birçok şirket yıllık tarama kitapçıklarını üretmektedir. Bu bilgiler mevsimlik durumlara bağlı değişebileceğinden mevcut bilgiler için güncel web sitelerini kontrol etmek gerekir.

Yunan feribot filosu oldukça çağdaş bir duruma sahiptir. Bununla birlikte yollar ve hız çok değişken olabilir. Örneğin Pireas’tan Santorini’ye yapılan bir yolculuk beş ile on saat arasında sürebilir. Biletler bir kabin veya bir araç için yer ayırmaya gerek duymadığınız sürece kalkıştan bir gün önce satın alınır. Tatil dönemlerinde özellikle Noel veya Paskalya’dan önceki sonraki haftalarda feribotlar için en az on gün önceden yer ayrılması gerekir. En önemli rotalar için biletleme bilgisayara konur ve biletinizi feribota bindikten sonra satın alamazsınız. Çoğu yeni tekneler yaz aylarında gezginleri güvertede uyumaya teşebbüs etmek için tasarlanmış gibi görünüyor. Uzun geceli yolculuklar için bir kabin ranzasına ekstra birkaç Euro ödemeniz gerekebilir. İkinci sınıf kabinler genellikle dört kat iken en konforlu suite olan banyolu birinci sınıf çift kişilik kabinler bir uçuş kadar pahalı olabilir. Motosikletler ve arabalar da feribota binerken ayrı bilet alır. Bu fiyatlar aracın büyüklüğüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin Samos yani Sisam Adası ile Ikaria kişi başı 12 € iken araba başına 40 € gibi bir fiyat olur. Gerçekten sadece Rodos, Sisam, Korfu ve Girit gibi büyük adalara bir araba götürmeye değer. Ayrıca bir hafta veya daha fazla süre kalacaksanız aracınızı götürmeniz maliyet açısından daha uygundur. Aksi takdirde aracınızı anakaraya bırakmanız ve varışta bir başka kiralama yapmak daha ucuza mal olacaktır.

Katamaranlar ve yüksek hızlı tekneler klimalı, genellikle güverte oturağı olmadan ve birden fazla ekrandan size seslenen Yunan televizyonu olan bir ulaşım sağlar. Üst sınıf hizmet için fazladan ödeme yaparak yalnızca daha iyi bir görüntü elde edebilirsiniz. Yolcu biletleri karşılaştırılabilir bir feribot yolculuğunun en az iki katı kadar olup diğer bir deyişle deniz trafiğinin fiyatlarına benzer olmakla birlikte araç ücretleri normaldir.

Yunanistan’da küçük feribot olarak bilinen küçük tekneler bitişik adalar arasında ve daha belirsiz olan birkaç uydu adacıklarında dolaşır. Bunlar son derece kullanışlı ve çoğunlukla çok hoş olup ana hat hizmetlerinden nadiren daha ucuz yolculuk imkanı sağlar. Taksi botlarının fazlalığı birçok adanın bir özelliği haline gelmiştir. Bu servis turları uzak sahillere veya limanlara zorlu bir şekilde ulaşılabilen belirli rotalarda gider. Bunların masrafları oldukça fazla olabilir.

Planlı Yunan iç hat uçuşları ulusal havayolu şirketi Olimpiyat Havayolları ve Ege Havayolları üzerinden çalışır. Çoğu güzergah Atina ve Selanik’e giden ve oradan gelen geniş bir ağı kapsıyor. Olimpiyat Havayolları’nın ücretini biraz azaltmış olan Ege Havayolları’nda hizmetler daha azdır ama gelişmiştir. 2007 yılında kurulan Sky Express şirketi Girit ile yakındaki adalar arasındaki çeşitli rotalar için pahalı ve sınırlı sayıda hizmet sunar. Her üç havayolu da web ve çağrı merkezi ile e-bilet satışı için tasarlanmıştır. Seyahat acenteleri aracılığıyla satın alınan biletlerde acente en az 10 € komisyon ücretini de kesin alır.

Ada uçuşları yoğun sezonlarda çok doludur ve kolay yer bulamazsınız. Bunun için uçak seyahati planlarınızın önemli bir parçasıysa rezervasyonlarınızı en az bir ay önceden yapın. 15 kg ağırlığındaki bir bagaj ağırlığı kesinlikle uygulanabilir. Bununla birlikte yurtdışından yeni geldiyseniz veya biletinizi Yunanistan dışından satın aldıysanız standart uluslararası limitlere yani 20-23 kg yüke izin verilir.

Yunanistan dağ ve sahil manzarası ile muhteşem bir yolculuk sunar. Bununla birlikte Avrupa’nın en ölümcül kaza oranlarından birine sahip olduğu unutulmamalıdır. Ülkenin insanlarının sürüş şekilleri biraz kötüdür. Yerel halkın yolculuk sırasında sizi virajlarda sıkıştırma, yan yollardan birden çıkma ve sinyal manevralarına uymama gibi alışkanlıkları bulunur. Sarhoş araç kullanmak da özellikle Pazar günleri öğleden sonraları ile bayramlarda veya geceleri geç saatlerde önemli bir problem konusudur. Normal kurşunsuz, süper veya dizel yakıtlar ülke genelinde litre başına 1,65 € ‘dan satılır. Şu an daha uzaktaki bölgelerde 1,80 € olan fiyatlara ulaşan yakıtlar bulunur.

Hemen hemen her ülkede olduğu gibi Yunanistan’da da emniyet kemeri kullanımı zorunludur. Ayrıca 10 yaşın altındaki çocukların ön koltuklarda oturmasına izin verilmemektedir. Bu kuralların ihlali para cezaları ile sonuçlanır. Her türlü kazadan kaçmak ya da polisler görünmeden araç taşımak yasadışıdır. Ayrıca diğer tarafta ciddi yaralanmalara neden olan kazalarda 24 saate kadar bir polis karakolunda tutulabilirsiniz. İşaretlere ve hız kurallarına uyarak araç kullanırsanız sorunsuz bir tatil geçirirsiniz.

Yunanistan’daki araç kiralama sınırsız kilometre ile vergi ve sigorta dahil olmak üzere en küçük araç için en yoğun sezonda haftalık 300 € civarından başlar. Lüks sevenler için açık bir cipin ücreti günlük 65 € ile 100 € arasında değişir. Yunanistan’daki kiralık fiyatlara kaza hasarından feragat ve kişisel sigorta dahil değildir. Tüm ajanslar depozito olarak boş bir kredi kartı fişi ister. Bu kaparo sayılan uygulama aracınızı güvenli bir şekilde getirdiğinizde imha edilir. Kiralamada asgari yaş uygulaması 21 ile 23 arasında değişir. Herhangi bir Avrupa Ekonomik Bölgesi eyaleti tarafından verilen sürücü lisansları geçerli sayılır. Araç kiralarken birçok yerde şubesi olan şirketleri tercih etmenizde fayda var. Kendi aracınızı Yunanistan’a getirmeyi düşünüyorsanız tüm belgelerinizin eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz. Kendi araçlarını getiren AB vatandaşları için daha iyi koşullarda tatil imkanları sunulur. Ayrıca daha uzun süre Yunanistan’da bir arabanızı bulundurmanız demek daha fazla evrak işi gerektirir. AB üyesi olmayan vatandaşlar pasaportlarına işlenmiş araçlarla seyahat edebilir ve yine birçok işlem yaptırmalıdır.

Ülkede otomatik şanzımanlı küçük motorlu scooter en çok tercih edilen iyi bir ulaşım aracıdır. Birçok adada ve popüler anakara tatil beldelerinden birinde günlük 12-18 € ‘luk kira ödeyerek motosiklet kiralayabilirsiniz. Modele ve süreye göre değişen fiyatlarda hizmet sunulur. 80 cc’nin üzerindeki herhangi bir motor için tam bir motosiklet ehliyeti gerekir. Genellikle pasaportunuzu bir depozito olarak bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Yasa gereği motosiklet kullanırken kask takmanız ve uygun giyinmeniz gerekir. Yasaya uyulmadığı takdirde 185 € ceza uygulanır. Binmeden önce kiraladığınız motosikletin daima frenlerini ve elektrik sistemini kontrol edin. Tavsiye edilen ve güvenilir olan şirketlerden yapacağınız kiralamalarda daha az sorunla karşılaşırsınız ve daha iyi bir tatil geçirirsiniz.

Yunan taksileri Akdeniz’de en ucuzlar arasındadır. Taksilerde taksimetrenin kullanımı dürüst bir şoför ile birleşince fazla para ödemeden yolculuk yapmış olursunuz. Ülkede merkezi yerlere birinci tarife uygulanırken kırsal alanlarda veya gece yarısı ile saat 5:00 arasında yapılan yolculuklarda ikinci tarife uygulanır. Bazı adalarda belirlenmiş ücretler belirli sabit hatlarda geçerlidir. Dolmuş taksi gibi olan bu araçlar dolduğunda yola çıkar. Ayrıca bir havaalanına taksi ile girerseniz sizden ek ücret de isteyecektir. Şartname gereği bir taksi çağırırsanız 1, 5 € tutarında bir ek ücret alınır. Ek ücretlerin tüm kategorileri gösterge panosuna yapıştırılan bir kart üzerinde belirtilidir.

Yunanistan’da bisiklet sürmek için günde 8 € ‘dan fazla ücret alırlar. Ülkede yollar genelde sınırları veya bisiklet şeritleri belli olmayan bir haldedir. Dar olan yollarda bir de Yunan sürücülerin yanlış hareketleri eklenince bisiklet sürerken çok dikkatli olmanız gerekir. Kendi bisikletiniz varsa Yunanistan’da çoğu feribot, trene ve otobüslerin bagaj bölmelerine ücretsiz olarak bisikletinizi alabilirsiniz.